Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

Značení vín z České republiky

Víno z České republiky na první pohled

V průběhu letošního roku začínají naši vinaři postupně označovat vína s původem na Moravě či v Čechách jednotnou značkou.

Posledních devět let už se s logem Vína z Moravy, vína z Čech setkávají milovníci našich jedinečných vín na etiketách, propagačních materiálech, během vinařských akcí a v kampaních Vinařského fondu.

PRO SNAZŠÍ ROZPOZNÁNÍ MORAVSKÝCH A ČESKÝCH VÍN SE ZNÁMÉ LOGO S VINNOU SKLENICÍ V NÁRODNÍCH BARVÁCH PŘESOUVÁ NA VRCHNÍ ČÁST HRDLA LÁHVE.

VMVC-Znaceni-vin-ikona

Toto dobře viditelné značení bude po rakouském nebo slovenském vzoru spotřebitelům garantovat původ moravských a českých vín. S tímto označením se tak můžete setkat nejen u přívlastkových vín, ale i u vín zemských, pro jejichž výrobu byly použity hrozny s původem České republice.

Znaceni vín z ČR

Cílem nového značení je nejen lepší orientace zákazníků při nákupu moravských a českých vín, ale také ochrana jejich konzumentů a výrobců proti nekalým praktikám

Z průzkumů veřejného mínění i podle informací našich vinařů vyplývá, že zákazníci preferují moravská, česká vína a vnímají je ve srovnání se zahraniční konkurencí jako kvalitnější. Proto je třeba dát jim garanci poctivých moravských a českých vín. Toto značení také ztíží pozici prodejců zahraničních vín, která se však na první pohled tváří jako vína z Moravy či z Čech. Zároveň také značení podpoří všechny poctivé vinaře omezením nekalé konkurence.

Zatím je značení vín z Moravy a Čech dobrovolné. Vinaři se k němu připojují postupně, jak jim technické možnosti a uvádění nových vín na trh umožní. Cílem snažení vinařských institucí je však zakotvení tohoto značení přímo do zákona jako povinného. 

Manuál dobrovolného značení tuzemských vín [pdf]