Menu
uspechy-nasich-vin

Dotaz z 19. 05. 2014 (Štěpán Franta)

SZPI inspektorát Hradec Králové v současné době začal požadovat na prodejcích sudových vín "Certifikát o původu hroznů" a to na všechna sudová vína, bez rozdílu původu a dále pak, ke každému daňovému dokladu jakousi neidentifikovanou přílohu o tom jakou trasou a jaká vína byla převážena. Sami inspoktoři, neznajíc přesně o co se jedná, odmítají věc konkretizovat s poukazem na to, že nejsou poradci. O to více vyhrožují sankcemi. Prosím o odpověď: Je povinností mít na vinotéce ke každému sudu či jinému balení certifikát o původu hrozn? Je povinná výše popsaná příloha k faktuře u konečného prodejce ? Existuje nějaká publikace shrnující práva a povinnosti k prodeji vín ve vinotéce nebo obdobné prodejně? Děkuji. Fr.

Odpověď:

Dobrý den,

obdrželi jsme Váš dotaz týkající se prodeje sudových vín. Tazatel má na mysli zřejmě následující problematiku:

Pokud prodejce prodává víno bez CHOP/CHZO označené názvem odrůdy, je třeba k tomuto vínu doložit, že bylo certifikováno v zemi výroby. Tedy v průvodním dokladu např. z Maďarska musí figurovat prohlášení, že víno bylo certifikováno. Tento průvodní doklad jsou naši inspektoři oprávněni vyžadovat. Může to být i příloha k faktuře. Podrobné informace viz nařízení (ES) č.436/2009. Pokud jde o certifikaci odrůdy nebo ročníku, tak v průvodním dokladu bude prohlášení, doslovně - viz příloha IXa část B. nařízení (ES) č.436/2009 (různé jazykové verze):

Příklad:

Pro vína s označením názvu odrůdy: v maďarštině: „Ez az okmány a borszőlőfajtát vagy borszőlőfajtákat (»fajtabor«) igazoló okmánynak minősül az 1308/2013/EU rendelet 120. cikkének megfelelően” („Tento doklad slouží jako certifikace moštové odrůdy podle článku 120 nařízení (EU) č.1308/2013“).

Toto prohlášení může být v průvodním dokladu napsáno pouze tehdy, proběhne-li v zemi vinifikace certifikace. 

Další informace k této problematice naleznete v již poskytnuté odpovědi na stejné téma na našich webových stránkách  http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1060608&docType=ART&nid=11674

S pozdravem

Alena Hegerová

oddělení komunikace se spotřebiteli

tel.: 542 426 625, fax: 543 540 202                   

e-mail:  info@szpi.gov.cz

http://www.szpi.gov.cz

Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Ústřední inspektorát

Květná 15, 603 00 Brno


Vložil: -pk-

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech