Menu
uspechy-nasich-vin

Dotaz z 07. 08. 2006 (Jiri C.)

Dobrý den,

již druhým rokem jsme navštívili Salon vín ČR ve sklepení Valtického zámku a přivezl jsem si pár vín. Chtěl jsem se zeptat, zda vína oceněná známkou Salonu vín jsou pak distribuována do prodejní sítě vždy s tímto znakem nebo zda je takto označena pouze část produkce výrobců. Lze vůbec takto oceněná vína koupit v běžných obchodech?

Na závěr bych se rád zeptal co je typické pro víno, které bylo chybně skladováno a bylo znehodnoceno horkem. Moc Vám děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den,

ad 1) není povinností výrobců vín oceněných titulem \"Salon vín České republiky\" označovat touto známkou (medailičkou) všechny láhve oceněné šarže vína, ale většinou to samozřejmě vinaři dělají, protože tato známka je samozřejmě velmi přispívá k prestiži a prodejnosti vína. Většinou se takto oceněná vína prodávají ve vinotékách, gastronomii či přímo u výrobců.

ad 2) Chybné skladování a znehodnocení korkem spolu souvisí pouze nepřímo. Při chybném skladování může být problém v nevhodné (vysoké) teplotě, nebo ve skladování v horizontální poloze, kdy korek není smáčen vínem. Korek poté seschne, netěsní a víno oxiduje. V tomto případě samozřejmě méně kvalitní korek vysychá rychleji; ale primárně jde samozřejmě o to, aby láhev byla skladována při vhodné teplotě a položená tak, aby víno smáčelo korek. Problém tzv. korkové pachutě souvisí se skladováním pouze nepřímo a projevuje se zejm. ve vůni (ale i v chuti) nepříjemnou pachutí po korku/trouchnivělém dřevě až plísni.

(pk)
Vložil: