Menu
uspechy-nasich-vin

Dotaz z 26. 08. 2010 (Jaroslav M.)

Dobrý den,

chci se Vás zeptat na názor ohledně klamání spotřebitele některými vinaři, kteří lžou o původu vína a vydávají ho za vína česká a moravská. Hovořím o Českých vinařských závodech a Vinium Velké Pavlovice, avšak v minulosti byly do těchto podvodů zapleteny i jiné firmy. V současné době jsou toho plné noviny a televize. Domníváte se, že se dá vinařům z ČR vůbec věřit? Může být jenom otázkou času, kdy si vinaři troufnou na trh uvést i zdravotně závadná vína. Můžete z vlastní zkušenosti doporučit zákazníkům alespoň několik slušných vinařů?

Odpověď: Dobrý den, že pokud někdo poruší vinařský zákon, např. ve věci evidence hroznů a vín, je třeba jej přísně potrestat v souladu se zákonem tak, aby byli chráněni jak spotřebitelé, tak všichni poctiví výrobce. K otázce tiskové zprávy SZPI - Státní zemědělské a potravinářské inspekce (http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1025202&docType=ART&nid=11343) - u tohoto případu není věc uzavřena a probíhá správní řízení; do jeho ukončení (příp. rozhodnutí soudu) nelze nikoho \"šmahem\" odsuzovat.

Na případu je několik faktorů i pozitivních:

1) Znovu se potvrdilo, že státní kontrolní orgán (SZPI) důsledně kontroluje výrobce vín s cílem chránit spotřebitele a postihovat nepoctivé výrobce. Je nesporným faktem, že úroveň kontroly kvality a evidence vína je u nás na velmi vysoké úrovni ve srovnání s jinými vinařskými státy

2) Značka \"Víno z Moravy\", příp. \"Víno z Čech\" je u našich spotřebitelů stále více ceněna (a proto - bohužel - může být u nepoctivých výrobců či dovozců snaha vydávat zahraniční víno za naše).

K otázce \"zdravotně závadného vína\" - toto nemá s výše uvedeným případem nic společného. Zdravotní nezávadnost vín na našem trhu je SZPI přísně kontrolována. Výhodou našich vín je, že SZPI kontroluje může kontrolovat víno přímo při procesu výroby, vč. sklepní evidence a evidence hroznů (což je u dovozových vín problematické - tam lze zkontrolovat až víno uvedené na trh).

Věřím, že našim vínům zachováte přízeň. Seznam vinařů naleznete na tomto webu v sekci Oblasti a vinaři > Adresář vinařů. Jsem přesvědčen, že naprostá většina našich vinařů je poctivých a vyrábí kvalitní víno. O jeho kvalitě svědčí mimo jiné velké množství medailí na prestižních zahraničních soutěžích (Akce a výstavy > Úspěchy našich vín).
Vložil: -pk-

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech