Menu
uspechy-nasich-vin

Dotaz z 01. 02. 2010 (Miloš)

Dobrý den. Zajímalo by mě použití certifikátu Sommelier. Předpokládám,že člověk s tímto certifikátem je opravněn provádět řízené ochutnávky(Mimo to, že je to člověk všestranný v gatronomii). Je však oprávněn na výstavách, či ve vinotékách provádět řízené ochutnávky člověk bez tohoto certifikátu? Není to v rozporu s legislativou? Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, první otázkou je \"cerfifikát sommeliera\" - obdobu tohoto certifikátu vydávají různé společnosti či firmy a úroveň bývá různá. Mohu doporučit např. Vinařskou akademii Valtice nebo Asociaci sommelierů ČR.

Pokud jde o to, kdo může pořádat řízené ochutnávky v gastronomii či vinotéce, to je prakticky na libovůli majitele tohoto zařízení a samozřejmě zákaznících, jestli se ochutnávky budou účastnit.

Jiná situace je u soutěží vín, tam by tato věc měla být řešena ve statutu soutěže. U seriozních soutěží platí, že degustátoři by měli mít degustační zkoušku dle ČSN ISO 8586-2 (tzv. degustační zkoušky druhého stupně). Certifikát sommeliera je v této věci irelevantní.
Vložil: -pk-