Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

uspechy-nasich-vin

Dotaz z 11. 09. 2009 (Jiří Č.)

Dobrý den,

v knize Nová encyklopedie českého a moravského vína 1.díl jsem se dočetl, že burčák smí být nabízen pouze v období od 15.8. do 30.11. daného roku. Nyní ale čtu na internetu, že podle vinařského zákona se smí prodávat od 1.8. Kdy došlo k této změně a proč? Je vůbec možné, připravit již 1.8. burčák z některého z ranných odrůd? Vždyť období sklizně i ranných odrůd (IO, MM, MO,MT) je srpen/září. Předem děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, termín prodeje burčáku byl ve vinařském zákoně novelizován; v platném konsolidovaném znění je to takto:

§ 15 Částečně zkvašený hroznový mošt

(1) Částečně zkvašený hroznový mošt 42) smí být nabízen ke spotřebě pod označením \"burčák\", jestliže pochází výlučně z vinných hroznů, které byly sklizeny a zpracovány na území České republiky.

(2) Částečně zkvašený hroznový mošt lze nabízet k přímé lidské spotřebě mezi 1. srpnem a 30. listopadem kalendářního roku, v němž byly vinné hrozny sklizeny, pokud je částečně zkvašený hroznový mošt ve stavu kvašení.

Vložil: -pk-

Hlasování o nejlepší TOP vinařský cíl bylo zahájeno!

1. 6. 2018 13:08, Pro vin. turisty

Již pošesté mají možnost milovníci vína a vinařské turistiky zvolit nejlepší TOP vinařský cíl. Bedekr TOP vinařský cíl v současnosti popisuje více než dvě stovky míst – vinných sklepů, vinařství, ...

Vína z Moravy, Vína z Čech