Menu
uspechy-nasich-vin

Dotaz z 17. 03. 2009 (Jiří Sečkař)

Existuje odrůda Portugal bílý, dnes již

přejmenovaný na Moravské bílé a na Slovensku na Bratislavské bílé?

Odpověď: Dobrý den,
zasílám Vám odpověď získanou na ÚKZÚZ:
Dle dostupných informací nemá Portugalské bílé synonymum Moravské bílé, či Bratislavské bílé.
Bratislavské bílé je např. dle Ampelografie Slovenska (Bratislava 2005 str. 243) neznámého původu, které nemá pro své vlastnosti význam a další perspektivu pěstování.
Bratislavské bílé bylo kříženo s Čabaňskou Perlou a výsledkem šlechtění v Kecskemetu (Maďarsko) byla odrůda Irsai Oliver, zapsaná do nynější Státní odrůdové knihy v roce 1972 http://www.ukzuz.cz/Articles/4178-2-Seznam+odrud+zapsanych+ve+Statni+odrudove+knize+.aspx

Portugalské bílé dle Taschenbuch der Rebsorten (Druck – Verlagshaus Chmielorz GmbH 1990 str. 171) bylo dokonce v některých místech Rakouska zakázáno. (Pozn. Nádvorníková: Bílý Portugal je v současné době na seznamu odrůd, ze kterých je dovoleno vyrábět zemské víno, viz vinařský zákon v aktuálním znění.)

Pro bližší informace je možné kontaktovat i Výzkumný ústav rostlinné výroby, výzkumná stanice vinařská, Karlštejn http://www.wine.cz/katalog.php?cmd=detail&kategorie=16&subj=16.

S pozdravem
Nádvorníková
Vložil: -sn-

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech