Menu
uspechy-nasich-vin

Dotaz z 12. 07. 2008 (Regina)

Dobrý večer, měla bych zajímavou otázku. Na Moravě je spousta vinařských oblastí a známých značek. Ovšem na pultech všech možných hypermarketů jsou lahve sice originál od různých moravských výrobců vín,jako např. Víno Mutěnice, Dolní Bojanovice, Velké Pavlovice, Valtice atd. atd., kde píší o tradici moravských vinic, ale strojově je na etiketě až příliš často vyraženo: oblast původu např.: malokarpatská, jižní Slovensko, Maďarsko-Borvidek a tak dále.. Proč to? Připadá mi to jako podfuk. Je to jako epidemie, člověk aby hledal lupou víno, které je skutečně z Moravy. Poraďte mi prosím, kam se tedy soustřeďuje skutečný sběr a vína z Čech a Moravy? Kde mám v Brně jistotu,že kupuji pravé moravské víno?

Děkuji za odpověď, jistě víte o čem mluvím. Zdraví Regina, Brno

Odpověď: Dobrý den,
abyste měla garanci původu vína v našich vinařských oblastech, je třeba hledat povinný údaj dle našeho vinařského zákona, tj. označení \"vinařská oblast Morava\", příp. \"vinařská oblast Čechy\". Toto platí pro tzv. \"jakostní vína\", příp. \"jakostní vína s přívlatkem\" (zkráceně také jako \"vína s přívlastkem\") - označení kategorie vína dle našeho vinařského zákona, které je takto uvedeno i na etiketě vína. Tato vína musí být před uvedením na trh schválena komisí expertů Státní zemědělské a potravinařské inspekce. Jakostní a přívlastková vína z vinařské oblasti Morava nebo Čechy mohou být také označena známým logem \"Vína z Moravy\" nebo \"vína z Čech\".
Kromě toho existuje také speciální kategorie stolních vín s původem v našich vinařských oblastech, tzv. \"Moravské zemské víno\" a \"České zemské víno\".
Více o rozdění vín na tomto webu ZDE a o značení vín na etiketách na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce ZDE.
Vložil: -pk-