Menu
uspechy-nasich-vin

Dotaz z 16. 04. 2008 (cyril)

Pěkné ráno přeji, v žádném případě jsem nechtěl vyprovokovat dělení vinařů na malé - velké nebo rodinné - nerodinné, ostatně hospodářská struktura je věcí volby každého subjektu. Vyrábět víno z nakoupených hroznů je modernizace tradičního řemesla, kdy pomocí různých teorií a nebo překladů významu slov se všichni zainteresovaní zcela logicky snaží být \"dobrými\" vinaři. S těmi úspěchy na mezinárodním poli lze říct, že zcela zřetelně nenásleduje žádný vývoz, což je divné.

Otázky:

a/ proč po zisku medailí nenásleduje odpovídající vývoz do zahraničí?

b/ může se německý výraz \"Der Weinberg\" přeložit jako \"hora vína\" a nebo nějak jinak?

c/ souvisí kvalita vína s výrobními náklady a nebo je postavena na medailích?Děkuji za trpělivost a jsem s pozdravem, Cyril.

Odpověď: Dobrý den, k Vašim otázkám:

Ad a) Nevím, co máte na mysli pod pojmem \"odpovídající vývoz\", ale podívá-li se kdokoliv do relevantních statistických zdrojů (Situační a výhledová zpráva víno a réva vinné za rok 2006 nebo tržní a informační systém SZIF) zjistí, že vývoz vína z ČR není zdaleka tak malý, jak si někteří myslí a navíc má výrazně stoupající tendenci. A to přes to, že výroba vína v ČR zdaleka nepokryje domácí spotřebu. Navíc je dobré, že většinu exportu tvoří láhvová vína. Zahraničních soutěží se účastní a jsou na nich úspěšní ale i menší vinaři, kteří to nedělají primárně kvůli vývozu. Úspěch na prestižní zahraniční soutěži je totiž výborným marketingovým nástrojem i na domácím trhu.

Ad b) S použitím slovníku na seznam.cz: Der Weinberg = vinice, vinohrad. Dále se u nás používá starší termín \"viniční hora\"; viz také názvy vinic \"Stará hora\", \"Nová hora\", \"Středohoří\", \"Podhoří\" atd.

Ad c) Kvalita vína souvisí především s kvalitou hroznů (a ta zase s odrůdou, terroir, ročníkem, pěstitelským postupem), úrovní a druhem technologie výroby a samozřejmě také znalostmi a zkušenostmi vinaře. Případné medaile jsou jedním z mála relativně objektivních měřítek kvality vína. Co pomůže, když vinař tvrdí, že má nejlepší víno na světě, ale bojí se nezávislého srovnání..
Vložil: -pk-

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech