Menu
uspechy-nasich-vin

Dotaz z 14. 04. 2008 (cyril)

Dobré ráno přeji a děkuji za bleskovou odpověď. Chci doplnit otázku a než tak učiním, uvedu zde můj pohled. Mezi národem českým se běžně užívá termín \"pěstování vína\" jako zažitý výraz pro péči o vinici. V Německu se v odborné terminologii též používá výraz \"pěstitel vína\" a ne \"pěstitel vinice\" nebo \"pěstitel hroznů\". Hroznový tvar má i rybíz. Moje otázka tedy zní:

Je rozdělování vinařského řemesla na dvě činnosti účelové ve prospěch zpracovatelů /rádobyvinařů/ a nebo je to pouze služba českému jazyku?

Odpověď: Dobrý den, nejdříve k německé terminologii – např. slovo „Rebbau“ (nebo „Rebenbau“) je přeloženo jako „Pěstování révy“; viz např. slovník na seznamu.cz. Dále k otázce, kdo vinaře rozděluje, jak píšete. Osobně si myslím, že místo aby se někteří vinaři sami rozdělovali na „rodinné“ vs. „nerodinné“ nebo „malé“ vs. „velké“, měli by se snažit být především dobrými vinaři. Vyrábět víno špičkové kvality, které dokáže uspět na našich či světových prestižních soutěžích a které dokáže nadchnout zákazníky. Pokud je vinař pěstitelem révy a zároveň výrobcem vína, tak je to bezesporu výhoda. Na druhé straně to rozhodně nelze zobecnit tak, jak někteří vinaři – zpravidla ti, jejichž vína mnoho úspěchů nemají – tvrdí, že vinaři s vlastními vinicemi dělají kvalitní vína a naopak. I úspěšní vinaři bez vlastních vinic mají většinou úzké vztahy s pěstiteli révy a kontrolují si pěstování hroznů již na jaře od řezu přes další fáze pěstování hroznů. Ale to se dostáváme již poněkud mimo oblast, pro kterou je určena tato rubrika. Každopádně Vám, Cyrile, přeji mnoho dobrých vín ve vašem vinařství a mnoho spokojených zákazníků.
Vložil: -pk-

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech