Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

uspechy-nasich-vin

Dotaz z 18. 01. 2008 (Dr. Milan Škoda)

Dobrý den, slyšel jsem, že víno může být označeno jako suché i při obsahu cukru vyšším než 4 g/l. Souvisí to s poměrem mezi cukrem a kyselinami. Jak je to přesně? Děkuji Milan Škoda

Odpověď: Dobrý den, tato věci vychází z definice v NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 753/2002 ze dne 29. dubna 2002, čl. 16:

Víno lze označit jako \"suché\", jestliže obsah zbytkového cukru v dotyčném víně nepřesahuje:
a) 4 gramy na litr nebo
b) 9 gramů na litr, pokud celkový obsah kyselin přepočtený na kyselinu vinnou na jeden litr je nejméně o 2 gramy nižší než hodnota obsahu zbytkového cukru.

Více také na našem webu v sekci O víně > rozdělení vín.
Vložil: -pk-