Menu
uspechy-nasich-vin

Dotaz z 14. 11. 2007 (cyril)

Děkuji za odpověď na můj dotaz z 31.10.2007. Stav, který jste objasnili se mi ovšem zdá diskriminující pro tuzemské vinaře, zejména když vyvezou víno do zahraničí. Můj dotaz tedy zní:

a/ je dovážené víno osvobozeno od plateb do VF proto, že byl zaplacen odvod v zemi původu?

b/ pokud ano, mají naši vinaři možnost žádat zahraniční VF o pomoc při marketingu v jejich zemích?

c/ je smyslem Vinařských fondů i těch zahraničních, kdy ten náš pracuje na obdobných principech, podporovat marketing jednotlivých skupin vinařů a nebo určovat vinařům jednotný postup pro marketing?

d/ nezdá se Vám, že Vinařské fondy v zemích s vysokou produkcí musí být zákonitě bohatší než ten náš, když se k nám značná část vína dováží?

Za zodpovězení čtyř otázek děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď: Dobrý den, přeposílám odpovědi na vaše dotazy:

a) dovážené víno je osvobozeno od poplatku do VF především z důvodu, že by šlo o krok odporující legislativě EU.

b) úkolem VF, případně jeho obdob v zemích, kde existují, je především podpora vín domácích a proto pomoc při marketingu jiných vín než domácích by byla proti smyslu existence těchto organizací.

c) Snahou VF je vybudovat jednotnou koncepci a postup, který propaguje vinařství v ČR jako celek. Tato koncepce současně nevylučuje a nebrání jednotlivým vinařstvím a skupinám vinařů mít svůj vlastní marketing, který jim umožní bojovat s domácí konkurencí (VF nesmí upřednostnit jednotlivé producenty v ČR na úkor jiných). Organizace na bázi VF v zahraničí mají své vlastní koncepce, které však mají stejný cíl...obecná propagace domácích vín.

d) Organizace na bázi VF, vznikají a vznikaly z podobných příčin jako u nás, tedy jako ochrana proti importu, protože i země jako je Španělsko či Francie mají potíže s importem vín ze zámoří. A příjmy těchto zahraničních organizací jsou obdobné jako u nás. Např. v Rakousku jejichž organizace je té naší asi nejpodobnější) jsou poplatky z prodeje vína asi ve výší 0,30 Kč (u nás 0,50Kč), ale mají vyšší poplatky z plochy vinic - cca 1500,-Kč za hektar (u nás 350,-), přičemž odvádí se z vinic již od výměry 0,3 ha (u nás 1 ha). V Německu se platí nejen z vína uvedeného poprvé do oběhu, ale i moštu a hroznů.

S pozdravem

--------------------
Ing. Ctibor Dolanský
Vinařský fond
Žerotínovo nám.3/5
601 82 Brno
tel.: 541 652 473
Vložil:

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech