Menu
uspechy-nasich-vin

Dotaz z 04. 12. 2006 (Marián Rech)

Dobrý den,

Můj dotaz se týká vína Portugal. Sám osobně jsem se setkal pouze s odrůdou Modrý portugal-červené víno. Můj přítel mi ovšem tvrdí, že existuje i Portugal-bílé víno. Je to pravda? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den,
váš přítel má pravdu. Existuje tkz. Portugal šedý a Portugal bílý, který se u nás dříve pěstoval. V dnešní době je můžete nalézt občas v některém starém vinohradě, kde se vysazovali jako indikátoři houbových chorob.
Byly to odrůdy, které byly velmi náchylné na houbové choroby a proto se do vinohradu vysazovalo několik keřů. Když byl infekční tlak na houbové choroby, jako první se objevili příznaky právě u Portugalu šedého a bílého a vinař věděl, že má jít ihned stříkat vinohrad. V dnešní době již téměř vymizeli z našich vinic. Osobně jsem však nikdy nepil tyto odrůdy samostatně a pokud vím tak se tyto odrůdy dávaly spíše do směsí. Ale můžete se s těmito víny setkat na některých místních koštech, které pořádají zahradkáři, ale je to spíše rarita. Jinak Portugal šedý je pupenová mutace Portugalu modrého, který známe dnes. A portugal bílý pupenová mutace Portugalu šedého.

S pozdravem

Marek Babisz

Vložil:

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech