Menu
Znojemsko video blog cyklostezky

58. Vino Ljubljana

Strmý ostroh nad řekou Ljubljanicí, tvořící přirozenou vyhlídku i obtížně zdolatelnou překážku, byl podle archeologů osídlen odedávna, hrad tu ale vybudoval až Vévoda Korutanský v půli 12. století. Rakouská armáda časem přeměnila chátrající objekt v kasárna a vězení, což mu moc nepomohlo. Na znovuzrození budov i šancí podle návrhů architekta Jože Plečnika čekal Lublaňský hrad až do šedesátých let minulého století, kdy město začalo s jeho přestavbou. Krásně zajištěná a moderně sloužící památka včetně strmé lanovky z údolí je v plném provozu od roku 2007. Vedle spousty slavností a svateb se tu již potřetí konalo hodnocení nejstarší mezinárodní soutěže na světě – Vina Ljubljana, které se po několikaletém oddechu vrátilo mezi rodinu nejvýše etablovaných soutěží vín.

Autoři - Iva Kováříková, Luboš Bárta – časopis Sommelier

Na 58. ročníku soutěže, která se těší patronaci VinoFedu (asociace nejvyšších autentických soutěží světa), OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno) a UIOE (Mezinárodní unie enologů) hodnotily čtyři komise, složené z degustátorů ze 14 zemí, během tří dnů 413 vzorků z 20 zemí. Tak to bývá i v jiných letech. Ale v řadě věcí byl letošní ročník výjimečný až kuriózní.

Výjimečné letos bylo, že se na Lublaňském hradě sešla natolik vynikající vína, že poroty hodnotily vysoko a přímo hýřily zlatými medailemi (nad 85 bodů). Tak se stalo, že třicetiprocentní limit OIV pro udělení medailí byl naplněn jen zlatými medailemi – a to se ještě zdaleka nedostalo na všechna vína, která překročila zlatý bodový limit! Dvě stříbrné medaile ve výsledkové listině jsou úlitbou za udělování medailí podle klíče OIV v kategoriích.

Jestliže vína byla výborná, počasí bylo přesně opačné. Dusné parno se střídalo s prudkými bouřkami a až na hrad doléhaly sirény sanitek z města, kde kvůli prudkým výkyvům tlaku kolabovali citlivější lidé. Na počasí žehrali jak majitelé hospod se zahrádkami, tak prodavači zmrzliny. A konec konců i my. Hned na první večer po hodnocení byla naplánována nová lublaňská atrakce – plavba lodí osvětleným hlavním městem Slovinska po Ljubljanici s večeří na palubě. Hladinu jindy nevelké řeky ale lijáky zvedly natolik, že by loď neproplula pod četnými mosty. Plavby proto byly po celý víkend zrušeny. Včetně naší.

O to víc jsme se mohli soustředit na vína. Z České republiky se jich zúčastnilo 30, společnou účast zajišťovala redakce časopisu SOMMELIER ve spolupráci s BS Vinařské potřeby a Vinařstvím Valihrach. Deset z našich vín získalo po třídenním hodnocení cenné a ceněné zlato.

Se skvělým ziskem 89,6 bodů bylo z našich nejvýše hodnoceno ledové víno Ryzlink rýnský 2013 z Vinných sklepů Lechovice.Ty se s dalšími dvěma zlatými medailemi za růžový Cabernet Sauvignon 2013 ledové víno a Pálavu 2015 výběr z hroznů staly nejúspěšnějším tuzemským vinařstvím v soutěži a získaly titul National Champion. Po dvou zlatých si rozdělili Vinařství Josef Valihrach (Krumvíř) za Chardonnay 2014 a Sauvignon šedý 2013 a Vinařství U Kapličky (Zaječí) za Ryzlink rýnský 2015 Fresh Wine a Rulandské bílé 2015 battonage Víno Dalibor, další zlaté v Lublani získali Sonberk (Popice) – Riesling 2014 výběr z cibéb, Rodinné vinařství Košut (Prušánky) – Chardonnay 2015 pozdní sběr a Vinja František Jakubčík (Brumovice) – Merlot 2011.

Vino Ljubljana kromě standardního stobodového hodnocení všech soutěžících vín volí z nejvýše ohodnocených vín v soutěži ta úplně nejlepší, která oceňuje titulem Svetovni šampion, tedy Mistr světa. Celou soutěž hodnotily čtyři komise po šesti členech (z nichž předseda řídí, ale neboduje). Českou republiku zastupovali Iva Kováříková, Josef Valihrach jr. a Luboš Bárta, ze Slovenska jedné z komisí předsedal profesor Fedor Malík. Finále o světové šampiony hodnotí všech 20 degustátorů společně. A je to zajímavé!

V kategorii bílých tichých vín postoupila do světového rozstřelu tři vína, jak se později ukázalo z Rumunska, Španělska a Slovinska. Poměrem 11:5:4 zvítězil domácí Rumeni muškat z vinařství Gaube. Kuriozní hodnocení bylo v kategorii růžových vín, kam postoupilo jen vynikající polosladké slovenské rosé z Cabernetu Sauvignon. Silou dvaceti hlasů jsme tedy vlastně jen potvrdili titul pro Château Modra. „Je to skvělý úspěch pro vinařství i pro mě osobně,“ radoval se mladý sklepmistr Château Modra Ľuboš Miklovič, autor vína. „Hrozny pocházejí z vlastních vinic firmy v okolí Pezinku. Macerovaly 5 hodin, než jsme spustili lis, a pak zvolna prokvášely při relativně nízké kvasné teplotě. Rosé se líbilo i na jiných výstavách, ale titul Světového šampiona, to je už něco!“

 Tím ale nebyl kuriozním situacím konec. V sektech bojovali dva finalisté – svěží ovocné bílé šumivé víno s rozvážně uleželým rosé. Výsledkem 10:10 získala titul obě vína - Gourmet Rosé 2003 z magnumu mého předsedy Janeze Isteniče a Zlata Radgonska Penina 2012 z vinařství Radgonske Gorice. Mezi sladkými víny soutěžili čtyři finalisté. 17 hlasů získal Sauvignon L.V. 1999, tři body Renski Rizling SJI 2011. Autorem obou je slovinský vinař Jože Prus, který dalším dvěma finalistům nenechal ani bod. A mezi červenými (jak se nakonec ukázalo, rozhodovalo se mezi španělským, argentinským, rakouským a makedonským vínem) s přehledem získalo titul Grand Cuvée Lepovo 2013. Cuvée z Vranacu, Cabernetu Sauvignon a Merlotu zrálo 18 měsíců v drahých francouzských sudech.

Jeho autorem je Marko Stojanovič. Lepovo je premium brand i u nás známého vinařství Tikveš. Pokud byste se chtěli projít oceněnými víny a udělat si přehled o slovinské vinařské nabídce, pořadatel soutěže Gospodarsko razstavišče pořádá právě pro takový případ ve dnech 20. - 21. října 52. veletrh vína Vino Ljubljana.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech