Menu
Znojemsko video blog cyklostezky

Čeští vinaři naplňují stále platná nařízení Karla IV.

Čeští vinaři si při příležitosti oslav 700. výročí narození českého krále a císaře římského, Karla IV., připomínají jeho zásluhy za historicky největší rozkvět vinařství a vinohradnictví v Čechách. Po celých Čechách tak budou vznikat nové malé vinohrady, vinaři připraví speciální královskou kolekci vín a také putovní výstavu artefaktů Karla IV.

 V roce 1358 vydal Karel IV. privilegium pro Prahu a pak všechna královská města českých zemí. V nich přikázal vysazovat vinice na všech k tomu příhodných, k poledni obrácených svazích. Zároveň pro splnění těchto nařízení vytvořil vše potřebné – zajistil sazenice révy vinné i zkušené vinaře z Burgundska, stanovil funkci Perkmistra hor viničních s mnohými pravomocemi, stanovil rámec legislativní, přísné tresty všem lapkům a škůdcům vinohradů, tak i pobídky ekonomické. Kdo uposlechl nařízení, byl na dvanáct let zbaven všech „obtěžujících" povinností a daní.

Vzhledem ke skutečnosti, že výše zmíněná privilegia doposud nepozbyla platnosti, oslovil Cech českých vinařů představitele královských měst ke spolupráci při obnově všech královských vinohradů. Oživení historických vinic je zajisté počinem, který by našemu králi byl milý. Podle příkladu moudrého panovníka nabízí zkušenosti našich vinařů při výběru vhodného místa a odrůdy révy vinné.

Cech českých vinařů také vydal při této příležitosti limitovanou edici „Královské kolekce vín", složené z burgundských odrůd, a připravuje putovní výstavu artefaktů Karla IV. s degustací „Královské kolekce vín", která bude představena při různých příležitostech v Čechách i v zahraničí.

Více informací o projektu www.kralovskevino.cz.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech