Menu
Znojemsko video blog cyklostezky

Francouzům chutnaly především české sekty

Právo, 3.5.2007

Absolutním vítězem letošního čtvrtého ročníku soutěže českých a moravských vín Svátky jara, konané v pařížském Českém centru, bylo podle očekávání slámové víno Ryzlink vlašský (ročník 2004) od společnosti Víno Marcinčák.

To se ostatně dalo čekat.

Překvapením však byla slova chvály od předních francouzských sommeliérů na adresu českých sektů. 'Jiskřivá šumivá vína hodnotím jako velmi dobře vyvážená, jemné bublinky, mnoho elegance, to vše je opravdu příjemné překvapení,' komentoval sekty předseda poroty Jean Michel Deluc, podle kterého mají již nyní mezinárodní úroveň také bílá a sladká (ledová, slámová) vína z České republiky.

Bílá klidná vína i sekty ocenili také Dominique Laport a Tony Moinnereau, který prohlásil, že by si jako spotřebitel neváhal koupit zhruba šedesát procent toho, co porotci během soutěže od osmi vinařských podniků z ČR (Znovín Znojmo, Soare sekt, Víno Zaječí, Rodinné vinařství Jedlička a Novák, Lahofer Znojmo, Víno Marcinčák, Vinařství Stapleton and Špringer a Vinařství Michlovský) degustovali.

Bílá vína byla podle sommeliérů velmi kvalitní a vyrovnaná, červená mají proměnlivou kvalitu, větší závislost na klimatu daného roku v každé jednotlivé oblasti. Jak informoval Miroslav Jandora, jeden z pořadatelů pravidelné soutěže, jejímž cílem je pomáhat tuzemským vínům na francouzský trh, umístil se v kategorii sektů na prvním místě Soare Sekt demi sec. V kategorii bílých vín dominovalo Veltlínské zelené výběr z hroznů 2002 z Vinařství Michlovský, první místo v kategorii červených vín získal vynikající Dornsfelder pozdní sběr 2006 z vinařství Jedlička a Novák v Bořeticích.

Jan Chmelíček

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech