Menu
Znojemsko video blog cyklostezky

Letošní víno? Velmi výrazné

Mladá fronta Dnes, 12.11.2005

Mladé víno je na světě

Jižní Morava - Na svatého Martina, tedy jedenáctý den jedenáctého měsíce, v jedenáct hodin dopoledne poprvé ochutnali odborníci i veřejnost mladé Svatomartinské víno. Na hodnocení celého ročníku je ještě příliš brzy, po prvních ochutnávkách se však vinařům zdá ročník 2005 velmi perspektivní.

"Bílá vína se zdají být aromatická, buketní a s vyváženou kyselinkou. Červená jsou intenzivně barevná, mají sice vyšší obsah kyselin, ale s tím si už vinař dovede poradit," konstatoval Pavel Lacina. On a další velkopavlovičtí vinaři si pro první přiťuknutí mladým vínem nechali upéct svatomartinskou husu a přinesli si ji do sklípku.

Na Moravském náměstí v Brně ochutnávaly Svatomartinské mladé víno stovky lidí. "Z jeho chuti odhaduji, že letošní vína budou mít výraznou a pikantní chuť. Výsledek však záleží na mnoha věcech a přesnou charakteristiku ročníku zatím nikdo nezná," podotkl ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec. Právě fond je držitelem ochranné známky Svatomartinské, která sdružuje šestačtyřicet výrobců mladého vína.

Pokračování na str. C2Letošní víno? Výrazné

Pokračování ze str. C1

Mezi stovkami lidí, kteří přišli mladé Svatomartinské víno z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Modrý Portugal a Svatovavřinecké ochutnat, byl i jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

"Dnes mi zachutnalo červené, konkrétně Modrý Portugal z Čejkovic. Mladý je velmi dobrý a bude ještě lepší, až se usadí," prorokoval Juránek a s úsměvem si připíjel s ostatními návštěvníky ochutnávky.

Svatomartinské tradici předpověděl hejtman skvělou budoucnost. "Za pár let nám budou tohle mladé víno závidět i ve Francii," podotkl s odkazem na podobnou tradici Beaujolais Nouveau, které si však na svou letošní premiéru počká do příštího čtvrtka.

"Je to dobře, že se tahle stará tradice obnovila," shodli se manželé Kudovi na ochutnávce Svatomartinského. Jejich favoritem se stal mladý Müller Thurgau od bzeneckého výrobce.

"Má jemnou chuť, krásnou vůni, méně kyselinek a trošku zbytkového cukru," hodnotila jej Karla Kudová a znalecky kroužila skleničkou se znakem svatého Martina na koni.

Mezi těmi, kdo si první ochutnání mladého vína nenechali ujít, však převažovali muži. "Mladé víno je jako mladá holka. Svěží, voňavé a nikdo neví, co se z něho vyvrbí," vtipkoval devětapadesátiletý Jaroslav Klon z Brna. Spolu s kamarády předpověděl letošnímu ročníku vysokou kvalitu, krásné aroma a plnou chuť.Foto popis: OCHUTNAL I HEJTMAN. Mladé Svatomartinské víno přišel včera na brněnské Moravské náměstí ochutnat i jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Chválil hlavně Modrý Portugal.

Foto autor: FOTO: MAFA - MONIKA TOMÁŠKOVÁ

O autorovi: VERONIKA SKÁLOVÁ, s přispěním Heleny VaculovéRegionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava