Menu
Znojemsko video blog cyklostezky

Víno, vinařství, vinařská turistika synonymem Slovácka

www.slovacko.cz

Slavnosti vína a památek v Uherském Hradišti (Okolo Hradišťa teče víno čisté, když sem dojedeš, přivítá ťa jistě.)

Jednou ze skutečností, kterou návštěvník Slovácka podvědomě očekává, a přece jej vždy překvapí, je všudypřítomnost vína a vinařské kultury v tomto kraji. Počátky pěstování vína na Slovácku jsou doloženy již od období Říše římské (3. - 4. století n. l.). Skutečný rozvoj vinařství je však spojen až s příchodem křesťanství a pak s rozvojem středověkých klášterních aktivit. Vinice, sklepy, búdy (raritou jsou měšťanské sklepy v Uherském Hradišti - Mařaticích) i sklepní uličky po celá staletí vytvářejí nezaměnitelný ráz slovácké obce a krajiny.

Doklady o historických proměnách vinařství naleznete ve vinařských expozicích ve Valticích, Strážnici a ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Cenné sbírky, mimo jiné unikátní obří sud a dřevěné kládové lisy, jsou umístěny v Regionálním muzeu na mikulovském zámku.

Slovácko patří opravdu k nejvhodnějším lokalitám pro vinařskou turistiku, především pro cykloturistiku. Vinařská podoblast Slovácko je protkána ucelenou sítí Moravských vinařských stezek, které se od běžných cyklistických tras liší systémem, jakým jsou vedeny v krajině,samotným stylem značení.

Dobré víno je na Slovácku součástí prostřeného stolu a vizitkou hostitele. Když vám je nalijí, zazáří v něm slunce, ucítíte vůni země a chuť jejích plodů. Víno a vinaři mají své zvláštní tradice. V poslední době je oživují a rozvíjejí především výstavy a košty vín a stále populárnější slavnosti vinobraní. Již tradičně je můžete navštívit např. v Mikulově (Pálavské vinobraní 9. - 11. 9. 2005), ve Strážnici a v obci Modrá u Velehradu (10. 9. 2005), ale především v rámci Slováckých slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.

Slavnosti zasvěcené vínu, vinařství a vinohradnictví (a s nimi neodmyslitelně spjatého bohatství lidové hudby, zpěvu a tance) se uskuteční 10. a 11. září 2005 v Uherském Hradišti. V areálech historických staveb královského města se představí vinařská podoblast Slovácko s mikroregiony Staroměstsko, Ostrožsko, Východní Slovácko, Dolní Poolšaví, Za Moravú i obce z úpatí Chřibů a z bezprostředního okolí hostitelského města. Potěší nejen svými skvělými víny a burčáky, ale i gastronomickými specialitami a řemeslnickými výrobky. Návštěvníci procházející malebnými zákoutími města budou moci obdivovat barevnou nádheru krojů a zároveň nehlédnout do tajů dílen, kuchyní i vinných sklepů Kunovic, Starého Města, Vlčnova, Hluku, Velehradu, Uherského Ostrohu, Blatnice pod sv. Antonínkem, Boršic, Nedakonic, Polešovic, Veselí nad Moravou a 35 dalších vínem i folklorem proslulých míst. Idea pořádat vinařské slavnosti navazuje na prvorepublikovou uherskohradišťskou tradici velkých národopisných výstav, avšak zrodila se ve zdejších podnikatelských kruzích. Ivo Valenta, zakladatel Nadace Děti - kultura - sport (která je hlavním podporovatelem slavností), si uvědomil, že revitalizovat slováckou kulturu vína znamená postarat se nejen o atraktivní, ale i o důstojné zviditelnění těchto vzácných hodnot. Myšlenka nalezla široký spontánní ohlas ve vinařských obcích a městech. Jako hosté se připojila slovenská města Trenčín a Skalica.

Slavnosti zahájí v sobotu 10. září v 9.20 hodin průvod více než 1000 účastníků v historických kostýmech a v krojích. Vyjde z mařatických vinohradů (čtvrť Uherského Hradiště) a bude směřovat do středu města na Masarykovo náměstí. Zde se od 10.00 hodin uskuteční několik pódiových pořadů, včetně přehlídky dětských svátečních krojů. Souběžně s tím budou na stanovištích regionů v památkových objektech probíhat jejich vlastní programy - jakési malé festivaly. Celkem tak vystoupí 66 vynikajících muzik, souborů a sólistů. Hlavní pořad "Pime, chlapci, pime víno ... " začne (jako připomínka Výstavy Slovácko 1937) v 15.00 hodin u Slovácké búdy ve Smetanových sadech. Představí se Cimbálová muzika Jury Petrů a Slovácký krůžek z Kyjova, hradišťská Cimbálová muzika Jaroslava Čecha s legendárním horňáckým zpěvákem Lubošem Holým, strážnická Cimbálová muzika Danaj s taneční skupinou a cimbalistkou Magdou Múčkovou, Cimbálová muzika Stanislava Gabriela a soubor Kalina z Babic, Cimbálová muzika Babica z Hluku, pěvecké sbory z Vlčnova, Kudlovic, Nedakonic, Hluku. U Slovácké búdy pak bude dlouho do noci pokračovat beseda u cimbálu. V mařatických vinohradech bude otevřeno šest velkých vinných sklepů, a všude bude k dobrému vínu vyhrávat muzika.

Od sobotního rána se promění Mariánské a Palackého náměstí ve velký jarmark. V areálu kolem Slováckého muzea ve Smetanových sadech se budou moci diváci seznámit s mistrovstvím lidových řemeslníků. Živé ukázky řemeslných prací obsáhnou téměř všechny existující materiály a techniky a nebudou chybět ani takové kuriozity jako je stloukání másla.

Na své si však přijdou i rodiče s dětmi. Pro ně je na Mariánském náměstí a v Bastionu připravena řada atrakcí, o které se postará skupina historického šermu Memento mori. Děti dostanou příležitost zúčastnit se v Domě knihy Portal a v Galerii Slováckého muzea soutěže o nejlepší výtvarnou práci na motivy vinohrad, vinobraní, národopisné slavnosti. Nejzdařilejší dílka budou vydána jako sada pohlednic.

V neděli 11. září od 10.00 hodin mohou ve velkém sále uherskohradišťské Reduty vychutnat i nejnáročnější znalci více než 400 špičkových vzorků vín, které Vinaři Mařatice pro tuto příležitost shromáždili od nejlepších vinařů a producentů ze všech míst pořádajících slavnosti. V naprosté většině jsou to vína oceněná prestižními medailemi.

Zářijové Slovácké slavnosti vína a otevřených památek se staly silným magnetem, který do Uherského Hradiště každoročně přiláká značné množství návštěvníků. Nechybí mezi nimi ani turisté ze zahraničí. Všechny pořady jsou cenově široce dostupné. Místo vstupenky si účastníci vlastně jen zakoupí programovou publikaci s řadou zajímavých informací a množstvím pěkných fotografií a ilustrací. Pořadatelé (Přípravný výbor složený z představitelů všech mikroregionů, město Uherské Hradiště, Klub kultury Uherské Hradiště) jsou dobře připraveni na všechny eventuality a počítají také s možností nepříznivého počasí. Nezapomenutelný zážitek z pohostinného Slovácka hostům nemůže opravdu nic pokazit.

Kontakty:

Město Uherské Hradiště, Masarykovo nám. 19, 686 01 Uherské Hradiště, Tel: 00420572525620, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , http://www.mesto-uh.cz

Klub kultury Uherské Hradiště, Hradební 1198, 686 01 Uherské Hradiště, tel.: 00420 572 430 420, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , http://www.slavnostivinauh.cz,

Městské informační centrum, Masarykovo nám. 21, 686 01 Uherské Hradiště, Tel: 00420572525525, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Region Slovácko, Masarykovo nám. 21, 686 01 Uherské Hradiště, Tel: 00420572540303, e- mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , http://www.slovacko.cz

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech