Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

Svatomartinské víno

Pro vinaře a prodejce Svatomartinských vín

Svatomartinské víno - informace pro vinaře a prodejce Svatomartinských vín.

Označení „SVATOMARTINSKÉ“ se stalo celonárodní známkou, pod kterou přicházejí od roku 2005 na trh mladá vína z Moravy a Čech. Jejím majitelem je Vinařský fond ČR.

Vína, která se prodávají pod tímto označením (logo svatého Martina na bílém koni), musí splňovat požadovaná kritéria a jejich vstup na trh musí každoročně schválit odborná komise.

Pod značkou SVATOMARTINSKÉ lze vyrábět pouze vína raných odrůd:

  • Bílé víno: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský
  • Červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
  • Růžové víno, klaret: Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké

Nabízení vína se značkou "Svatomartinské" pro koncové konzumenty je možné nejdříve 11. listopadu každého roku.

Užití značky "Svatomartinské" je podmíněno podpisem licenční smlouvy mezi výrobcem vína a Národním vinařským centrem, o.p.s., které drží generální licenci od Vinařského fondu.

Ekonomické výsledky

Zájem a poptávka po Svatomartinských vínech rostou každým rokem. Zatímco v roce 2005 přišlo na trh asi 125 000 lahví s označením SVATOMARTINSKÉ, v roce 2015 jich bylo již 2 300 000 lahví.

S oblibou mladých vín roste i množství vinařů a vinařských firem, jež mají zájem vyrábět a prodávat vína s logem SVATOMARTINSKÉ. V roce 2005 obdrželo známku 31 vinařství, v roce 2015 už 136 vinařů a vinařských firem.

Tradice otevírání Svatomartinského vína z moravských a českých vinic navíc zvolna proniká také na Slovensko, Svatomartinská vína se představila rovněž v ostatních sousedních zemích, ale třeba i v Japonsku, USA a dalších.

Propagace

Propagační materiály pro podporu značky "Svatomartinské" distribuuje Národní vinařské centrum ve Valticích. Vinařům budou k dispozici již při návozu vzorků vín k senzorickému hodnocení. Vinotéky a restaurace by měly žádat tyto informační materiály prostřednictvím vinařství, které dodává Svatomartinská vína. Materiály budou od 1. 11. k objednání také v e-shopu Národního vinařského centra.

Další informace

 Svatomartinské 2016 - kompletní informace a podklady pro vinaři (článek v sekci Aktuality > Pro odborníky)

 Máte-li zájem o pravidelné zasílání informací pro vinaře, přihlašte se k odběru novinek v sekci Aktuality > Novinky e-mailem

 Přihlašování vín k hodnocení pro udělení známky - přes on-line registrační systém Národního vinařského centra www.elwis.cz

Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít

Video

Svatomartinské víno pohledem sommeliera

Další skvělý zahraniční úspěch pro naše vinaře - tenkrát v USA!

19. 3. 2017 07:25, Pro tisk

Ještě doznívá aplaus ze senzace na Vinalies a už je tu další světový úspěch našich vín! Vítěz kategorie, dvě velké zlaté medaile, 8 zlatých, 21 stříbrných a 30 broznových medailí na Great America ...

Vína z Moravy, Vína z Čech