Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

Svatomartinské víno

Svatomartinské víno ročníku 2016

V pátek 11. 11. v 11 hodin se poprvé otevřou lahve letošních Svatomartinských vín. Těšit se můžeme na 375 různých vín od 111 vinařů a vinařských firem. 

Celkem vinaři vyrobili cca 2 300 000 lahví těchto ovocitých, svěžích a příjemně pitelných vín.

Jaké bude Svatomartinské 2016?

Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně jemně muškátová s tóny tropického ovoce a broskve. Veltlínské červené rané přináší lehce mandlovo hrozinkové aroma s ovocnými tóny zahradního ovoce a medu, v Muškátu moravském hledejme většinou vůni květu pomerančovníku, v chuti doplněnou o tóny kompotovaných mandarinek, čerstvého červeného grepfruitu a pomela.

Růžová Svatomartinská vína si letos ponesou nádech přezrálých třešní, višní, jahod, malin a červeného rybízu, se smetanovou dochutí. Bílá i růžová vína budou v letošním roce velice svěží, ovocitá s krásnou křupavou kyselinkou.

Červená vína budou obecně v letošním roce lehká a svěží s nádherně ovocitým a sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat černé třešně, sušené křížaly a tóny zavřených višní, odrůda Modrý Portugal zaujme hlavně tóny drobného lesního ovoce jako borůvky, brusinky, doplněné o květinové tóny a sušené štěpány.

Svatomartinské odrůdy 

Nejvíce, a to 161, bude tradičně bílých Svatomartinských vín. Odrůdy Müller Thurgau bude 98, Muškátu moravského 43 a Veltlínského červeného raného 19 a nabídku doplní i jedno cuvée.

U růžových vín a klaretů budeme letos vybírat ze 114 vín. Růžových Svatovavřineckých bude 58, Zweigeltrebe 44 a Modrého Portugalu 12 vín.

Červených Svatomartinských vín nabídnou vinaři, vinotéky, obchody a restaurace 100; Modrého Portugalu 66 a Svatovavřineckého 34 vín.