Menu

Vína z Moravy, Vína z Čech

Svatomartinské víno

Svatomartinské víno ročníku 2017

V sobotu 11. 11. v 11 hodin se poprvé otevřou lahve letošních Svatomartinských vín. Těšit se můžeme na 379 různých vín od 105 vinařů a vinařských firem. 

Celkem vinaři vyrobili cca 2 200 000 lahví těchto ovocitých, svěžích a příjemně pitelných vín.

Jaké bude Svatomartinské 2017?

Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně jemně muškátová s tóny tropického ovoce a broskve. Veltlínské červené rané přináší lehce mandlovo hrozinkové aroma s ovocnými tóny zahradního ovoce a medu, v Muškátu moravském hledejme většinou vůni květu pomerančovníku, v chuti doplněnou o tóny kompotovaných mandarinek, čerstvého červeného grepfruitu a pomela.

Růžová Svatomartinská vína si letos ponesou nádech přezrálých třešní, višní, jahod, malin a červeného rybízu, se smetanovou dochutí. Bílá i růžová vína budou v letošním roce velice svěží, ovocitá s krásnou křupavou kyselinkou.

Červená vína budou obecně v letošním roce lehká a svěží s nádherně ovocitým a sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat černé třešně, sušené křížaly a tóny zavřených višní, odrůda Modrý Portugal zaujme hlavně tóny drobného lesního ovoce jako borůvky, brusinky, doplněné o květinové tóny a sušené štěpány.

Svatomartinské odrůdy 

Nejvíce, a to 162, bude tradičně bílých Svatomartinských vín. Odrůdy Müller Thurgau bude 99, Muškátu moravského 39 a Veltlínského červeného raného 23 a nabídku doplní i jedno cuvée.

U růžových vín a klaretů budeme letos vybírat ze 113 vín. Růžových Svatovavřineckých bude 55, Zweigeltrebe 48 a Modrého Portugalu 10 vín.

Červených Svatomartinských vín nabídnou vinaři, vinotéky, obchody a restaurace 104; Modrého Portugalu 69 a Svatovavřineckého 35 vín. 

Video

Svatomartinské víno pohledem sommeliera

Vinařský fond startuje kampaň na podporu párování vína a jídla

13. 9. 2018 06:18, Pro veřejnost

Ve čtvrtek 13. září spustil Vinařský fond vůbec poprvé tematickou kampaň, která si klade za cíl prohloubit u široké veřejnosti vnímání vína a jídla jako přirozené kombinace. Kampaň se bude v průb ...

Vína z Moravy, Vína z Čech