Vína z Moravy, Vína z Čech

Salon vín 2018

Salon vín České republiky představuje sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2018. Tato vína uspěla v konkurenci 2073 moravských a českých vín. 

Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín je od 27. ledna do poloviny prosince prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

Salon vín prezentuje ta nejlepší vína našeho vinařství a nejen pro milovníky vína je jeho vyhlášení nejdůležitější událostí roku. Potvrzuje to i každoročně rostoucí návštěvnost degustační expozice Salonu vín.

Kromě absolutního Šampiona a nejlepší stovky našich vín rozhodly hodnocení také o vítězích jednotlivých kategorií: 

  • Nejvyšší ocenění mezi bílými suchými a polosuchými víny bylo uděleno vínu Ryzlink vlašský 2016, pozdní sběr z Nového Vinařství a.s. Víno se zároveň stalo absolutním Šampionem letošního ročníku Salonu vín.
  • V kategorii bílých polosladkých vín porota nejvýše ohodnotila Ryzlink rýnský 2015, výběr z hroznů z vinařství Mikrosvín Mikulov, a. s.
  • Jako nejlepší v kategorii bílých sladkých vín porota ocenila Tramín červený, výběr z cibéb 2015 také z Nového vinařství a. s.
  • V kategorii růžových vín a klaretů uspělo Rosé Bočky, VOC Modré hory, 2016 z vinařství Víno J. Stávek.
  • Nejlepším vínem mezi červenými suchými a polosuchými se stala Frankovka 2015, kabinetní víno z vinařství Vinselekt Michlovský a. s.
  • V kategorii jakostních šumivých vín si nejvyšší ocenění vysloužilo víno Louis Girardot brut 2011, jakostní šumivé víno ze společnosti BOHEMIA SEKT s.r.o.
  • Cenu za nejlepší kolekci vín získala společnost VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a.s.

O vínech v Salonu vín

V expozici Salonu vín budou stále prezentována vína oceněná zlatou medailí Salonu vín ČR.

V poměrném zastoupení bylo do kolekce vybráno 73 vín bílých, z nichž 58 bylo suchých a polosuchých, 10 polosladkých a 5 sladkých bílých vín. Dále 23 červených vín suchých, 2 růžové a 2 vína šumivá.

Nejvíce zastoupenou vinařskou podoblastí (parametr daný rozlohou vinic) byly podoblast mikulovská s 30, dále velkopavlovická s 26, slovácká s 22 a znojemská se 17 víny. Vinařská oblast Čechy je v letošním ročníku Salonu vín zastoupena 3 víny z mělnické podoblasti.

Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský se 17 zastoupeními, dále Chardonnay s 10, Veltlínské zelené a Rulandské šedé s 8 zastoupeními, následoval Sauvignon se 7 zastoupeními a nakonec Frankovka, Pálava a Ryzlink vlašský s 5 zastoupeními.

Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2015 s 53 víny a dále ročník 2016 s 37 víny. Nejstarší víno v letošním Salonu vín je z roku 2008.

Vinařství s největším počtem úspěšných vín je VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s.  s 9 víny.

Kompletní složení Salonu vín 2018 najdete zde: Salon vín ČR 2018

V úvodních kolech soutěže, hodnotících vína ve vinařských podoblastech velkopavlovické, mikulovské, slovácké a znojemské a z vinařské oblasti Čechy, bylo ze 2 073 vzorků vybráno 1211 nejlepších vín, která postoupila do prvního celostátního kola soutěže.

Nejlepších 200 se následně probojovalo do 2. kola, ze kterého vzešlo 100 nejlepších vín oceněných zlatou medailí Salonu vín České republiky, absolutní Šampion, vítězové kategorií a nejlepší kolekce Salonu vín – národní soutěže vín 2018. Ostatní vína, která se probojovala do finální dvoustovky a nezískala zlatou medaili, byla oceněna stříbrnou medailí za podmínky, že ve finálním kole získala min. 83 bodů ve stobodové stupnici.

Další články:

Navštivte Salon vín – degustační expozici na zámku ve Valticích

Jak se vybírá nejlepší víno Moravy a Čech?