Menu
SVATOMARTINSKE HP SEKCE

Husa nejen Svatomartinská

Jak praví klasik: „Když je nejhůř, i husa je dobrá“. Pečená husa určitě patří mezi naše nejznámější a nejtradičnější pokrmy. 

Popis

Husu v souladu se zkušenostmi našich babiček namočíme do mléka na 5–10 hodin před jejím pečením. Celou husu ze spodní strany opatrně nařízneme tak, abychom ji mohli rozprostřít přes celý velký pekáč. Dobře osolíme z obou stran a hřbetem nahoru pečeme 30 min v přiklopeném pekáči při 150 °C, aby pustila sádlo. Vyjmeme z trouby, zkontrolujeme množství vypečeného sádla, otočíme a pečeme dalších 30 min pod pokličkou. Pokud byla hubená a hrozí připečení, můžeme začít podlévat růžovým vínem.
5 kyselejších jablek nakrájíme na silnější plátky a připravíme si vrchovatou hrst čerstvé bazalky, pouze otrháme lístky od stonků a umyjeme. Husu vyjmeme z pekáče, do výpeku naskládáme jablka, na ně vrstvu bazalky a přiklopíme husou, kterou jsme opět otočili. Pečeme dalších 30 min, naposledy pod pokličkou. Důležité je, aby bazalka a jablka byla vždy zakryta husou.
Husu při otáčení cca po půl hodinách pečeme za stálého polévání vínem ještě 60–90 min, dle velikosti husy. Je-li upečená do zlatova, vyjmeme bazalku, jablka rozšleháme do výpeku, propasírujeme, přidáme lžíci medu a prohřejeme. 
Během pečení husy si připravíme ananasové zelí. Menší hlávku bílého zelí nakrájíme na jemné proužky, rozpustíme trochu sádla a opečeme, zalijeme vínem a přidáme kompotovaný, na drobno nakrájený ananas, včetně šťávy. Dusíme 10 minut, osolíme a dochutíme limetou.
Podáváme s bramborovými knedlíky plněnými škvarky. Jejich příprava je jednoduchá – na vyválenou placku bramborového těsta namažte tenkou vrstvu jemně mletých a osolených škvarků, těsto zabalte a uvařte jako klasický knedlík nebo v páře v gáze.

Ingredience

  • 1 celá husa
  • 2 láhve mladého rosé Zweigeltrebe
  • 5 kyselejších jablek
  • 1 limeta
  • 500 g kompotovaného ananasu
  • vrchovatá hrst čerstvé bazalky
  • 1 menší hlávka bílého zelí
  • lžíce sádla
  • lžíce medu
  • sůl

Doporučení k vínu

K huse si dejte plné a hutné Svatovavřinecké s koncentrovanými tóny švestkových povidel. Alternativou může být výrazná a vyvážená Frankovka s džemovými a povidlovými tóny, jemnou svíravostí jeřabin a sladkými vjemy zralých lesních plodů.

Video

Svatomartinské víno pohledem sommeliera

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech