Menu
odrudy-stolnich-vin

Vitra

Raná stolní odrůda

Logo - Vitra

Původ: Vinařská oblast Morava, kříženec ‘Poběda’ x ‘Košutovo’
Odrůda byla vyšlechtěna Ing. Václavem Křivánkem a Ing. Aloisem Tománkem na Šlechtitelské stanici vinařské Polešovice.


Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1993.

Odrůdové znaky: List je středně velký až velký, tvar čepele srdcovitý, pětilaločnatý s velmi mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá. Hrozen je velký, středně hustý se středně dlouhou stopkou. Bobule je velká, oválná. Dužnina je pevná, šťavnatá, bez zvláštních aromatických látek, příjemné chuti. Barva bobule je při konzumní zralosti tmavě červenofialová v případě pěstování v otevřeném prostranství a ve skleníku červená. Doba rašení oček je střední. Růst je středně bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná ve venkovních podmínkách v polovině září, ve studeném skleníku koncem července až počátkem srpna, ve vytápěném skleníku od poloviny května.

Odolnost: Proti napadení plísní révovou a padlím révovým je odrůda méně odolná, proti napadení plísní šedou je středně odolná. Proti poškození mrazy je méně až středně odolná. V nepříznivém počasí v době květu možnost sprchávání.

Poloha a půda: Na polohu klade nízké nároky, je vhodná do všech vinařských oblastí. Půdy vyžaduje hlinité, vododržné a na živiny bohaté.

Podnože: Dle půdního typu a velikosti tvaru keře.

Vedení a řez: Nevyžaduje zvláštní způsob vedení. Redukce úrody zvyšuje tržní kvalitu hroznů.

Výnos: Vysoký.

Udržovatelé: Ing. Alois Tománek ;Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o., Polešovice.

Hodnocení: Stolní odrůda s výbornou jakostí hroznů a vysokým výnosem. Vhodná do foliovníků a skleníků.

Nejpěstovanější odrůdy v ČRFotografie objektu

ÚKZÚZ/OV a ORV

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech