Menu
odrudy-stolnich-vin

Pola

Raná stolní odrůda

Logo - Pola

Původ: Vinařská oblast Morava, kříženec ‘Poběda’ x ‘Košutovo’.
Odrůda byla vyšlechtěna na Šlechtitelské stanici vinařské Polešovice kolektivem šlechtitelů Ing. Václavem Křivánkem, Ing. Aloisem Tománkem a RNDr. Zdeňkem Habrovanským.


Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 2001

Odrůdové znaky: List je středně velký, tvar čepele srdcovitý, pětilaločnatý s hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je velmi slabě až slabě puchýřovitá. Hrozen je velký, středně hustý se středně dlouhou stopkou. Bobule je velká, elipsovitá. Barva bobule je červená. Doba rašení oček je velmi raná až raná. Růst je slabý až středně bujný s polovzpřímenými až vodorovnými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině září.

Odolnost: Proti napadení plísní révovou a padlím révovým je odrůda méně odolná až středně odolná, proti napadení plísní šedou je středně odolná. Proti poškození jarními
i zimními mrazy je méně odolná.

Podnože: Dle půdního typu a bujnějšího vzrůstu. Doposud nejsou odzkoušeny pro jednotlivé půdní typy.

Vedení a řez: Nevyžaduje zvláštní způsob vedení. Redukce úrody zvyšuje tržní kvalitu hroznů.

Poloha a půda: Na polohy nemá zvláštní požadavky, půdy vyžaduje bohaté na živiny a vododržnost.

Výnos: Vysoký, ve zkouškách pro registraci bylo dosaženo v tříletém průměru celkem 18,4 t/ha, z toho tržní 16,4 t/ha, při průměrné cukernatosti 18 °NM.

Udržovatelé: Ing. Alois Tománek; Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o., Polešovice.

Hodnocení: Atraktivní stolní odrůda s výbornou jakostí hroznů a vysokým výnosem. Pro svou ranost je vhodná k pěstování v okrajových oblastech a do foliovníků nebo skleníků.

Nejpěstovanější odrůdy v ČRFotografie objektu

J. Sedlo a kol.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech