Menu
odrudy-stolnich-vin

Panonia Kincse

Středně raná stolní odrůda

Logo - Panonia Kincse

Původ: Maďarsko, kříženec ‘Královna vinohradů’ x ‘Cegléd szépe’.
Odrůda byla v Maďarsku vyšlechtěna v roce 1942.


Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1980

Odrůdové znaky: List je středně velký až velký, tvar čepele pětiúhelníkovitý, pětilaločnatý se středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je velmi slabě až slabě puchýřovitá. Hrozen je velký, řídký se středně dlouhou stopkou a jedním až dvěma křídly. Bobule je velká, elipsovitá. Barva bobule je žlutozelená. Slupka je pevná, srostlá s tuhou dužninou. Chuť je nevýrazná. Doba rašení oček je raná. Růst je středně bujný až bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině září.

Odolnost: Proti napadení plísní révovou a padlím révovým je odrůda méně odolná, proti napadení plísní šedou je středně odolná. Proti poškození jarními i zimními mrazy je méně odolná.

Poloha a půda: Vyžaduje teplé polohy a lehčí půdy s možností závlahy. V úrodných půdách sprchává.

Podnože: Dle půdního typu a velikosti tvaru keře. Např. ‘Teleki 5C’, ‘Crâciunel 2’, nedoporučuje se ‘Kober 5BB’.

Vedení a řez: Doporučováno je vysoké vedení s řezem na tažně, zatížení cca 6 až 8 oček/m2. Redukce úrody zvyšuje tržní kvalitu hroznů.

Výnos: Nižší, pokud dřevo dobře vyzraje a není poškozeno mrazem, jsou výnosy vyšší.

Udržovatelé: AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, a.s.; Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o., Polešovice; Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, spol. s r.o.

Hodnocení: Stolní odrůda se středním až vysokým výnosem, pro pěstování na nejlepších stanovištích a ve sklenících, kde mají hrozny výbornou kvalitu. Sklizené hrozny mají dobrou skladovatelnost.

Víno má zajímavé aromatické látky a jemné třísloviny.

Nejpěstovanější odrůdy v ČRFotografie objektu

J. Sedlo a kol.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech