Menu
odrudy-stolnich-vin

Julski biser

Středně raná až raná stolní odrůda

Logo - Julski biser

Původ: Bulharsko, kříženec ‘Bolgar’ x (‘Čabaňská perla’x ‘Čiljaky rozovyj’).
Odrůda byla vyšlechtěna v bulharském Plevenu v roce 1954.


Rok zápisu do Státní odrůdové knihy: 1972

Odrůdové znaky: List je středně velký, tvar čepele ledvinovitý, třílaločnatý nebo pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je velmi slabě až slabě puchýřovitá. Hrozen je středně velký, středně hustý se středně dlouhou stopkou. Bobule je středně velká, elipsovitá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je raná. Růst je bujný se vzpřímenými až polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině září.

Odolnost: Proti napadení plísní révovou a padlím révovým je odrůda méně odolná, proti napadení plísní šedou je středně odolná. Proti poškození mrazy je středně odolná.

Poloha a půda: Odrůda má vyšší nároky na stanoviště, vhodné jsou především teplé chráněné polohy a vododržné hlinitopísčité půdy.
Podnože: Dle půdního typu, doporučovány jsou ‘Kober 5BB’, ‘125 AA’ a ‘Crâciunel 2’.

Vedení a řez: Možno pěstovat na všech typech vedení. Nejvhodnější jsou vyšší tvary se zatížením cca 8 až 10 oček/m2 .

Výnos: Nižší až střední.

Udržovatelé: AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, a.s.; Ing. Alois Tománek; Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o.Polešovice; Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, spol. s r.o.

Hodnocení: Výnos je střední až velký, na nejteplejších chráněných stanovištích dává hrozny atraktivního vzhledu se středně pevnou dužninou a slupkou. Při přezrání hrozny sesychají a stávají se nevzhledné.

Víno má zajímavé aromatické látky a jemné třísloviny.

Nejpěstovanější odrůdy v ČRFotografie objektu

J. Sedlo a kol.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech