Menu

Bzenecká Galerie Rýnských ryzlinků zná šampiona

Rovnost - Deník Slovácka, 12.8.2005

Bzenec - Galerie Rýnských ryzlinků ve Bzenci již zná svého letošního šampiona. Stalo se jím slámové víno vyrobené šardickou akciovou společností Neoklas v roce 2001. Čtyřicítka hodnotitelů ocenila při stobodovém hodnocení nejlepší dodaný vzorek čtyřiadevadesáti body.

" Letos pořádáme čtvrtý ročník. Je znát, že si galerie postupně získává velmi dobré jméno mezi pěstiteli. Tato skutečnost se odráží v množství vín, která můžeme nabídnout," upozornil iniciátor vzniku galerie Petr Kunc.

Do katalogu bylo tentokrát zařazeno 230 vzorků, přičemž 179 pochází z České republiky, patnáct z Rakouska a šestatřicet z Německa. Rakouská vína mají původ v oblasti Poysdorfu a údolí Dunaje - Wachau. Německé vzorky byly dodány z vinohradů nad Rýnem. Jedná se o oblasti Rheingau nedaleko města Mainz a ze strmých svahů nad řekou Moselou.

Galerie letos nabízí 105 přívlastkových vín, přičemž výběrů z hroznů je osm a po dvou vzorcích jsou vína ledová a slámová. Z hlediska ročníků je nejsilněji zastoupen rok 2004. Nejstarším vínem je ročník 1990.

" Statut Galerie Rýnských ryzlinků určuje hranici pro udělení zlaté medaile - třiaosmdesát bodů - maximálně deseti procentům z celkového počtu hodnocených vín. Uvedenou hranici dosáhlo sedmasedmdesát vín, a proto bylo uděleno pouze třiadvacet zlatých medailí," připomněl Kunc. Galerii je možné navštívit při tradiční Bzenecké pouti. Sklepní prostory pod sokolovnou se milovníkům lahodného moku otevřou v pátek 12. srpna od 18 do 24 hodin. V sobotu, kdy k poslechu zahraje cimbálová muzika, bude galerie přístupná od 14 do 24 hodin.

V jedné části sklepů pod sokolovnou budou moct návštěvníci zhlédnout výstavu fotografií, plastik a obrazů s názvem Z návštěvy ve Bzenci. Vernisáž se uskuteční v pátek v 19 hodin. Svou tvorbu zde představí členové Sdružení výtvarných umělců Moravsko- slovenského pomezí Uherský Brod.

Autor: Lenka Fojtíková

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech