Menu

Tip na cyklovýlet po vinicích

Blesk, 13.7.2005

Vinný sklípek, vůně vína a sudů, letní západ slunce ve vinici... zkrátka pohoda. A za touto pohodou se prostě nedá jezdit autem. Na kole to jde rozhodně lépe. Cykloturisté určitě uvítají mapu s názvem Moravské vinařské stezky - doporučené cyklotrasy, turistické značení.

Hlavní trasa - Moravská vinná

Nejdelší vinařská stezka jižní Moravy začíná ve Znojmě, v jehož okolí kromě slavné vinice Šobes v Národním parku Podyjí můžete navštívit i Křížový sklep v Příměticích nebo Malovaný sklep v Šatově. Ze Znojma trasa směřuje severněji k Brnu, a to až do Dolních Kounic, které kromě zřícenin kláštera Rosa Coeli prosluly červenými víny. Odtud se vracíme zpět na jih a přes Lechovice se dostaneme až k významným mikulovským vinicím v okolí Perné a Bavor, pod nimiž se zrcadlí Novomlýnské nádrže. Za zastavení stojí Dolní Věstonice a jejich archeologická expozice. Samotný Mikulov se může pochlubit zámkem a množstvím vinných sklepů a vináren. Stezka dále vede k Valticím, které v současnosti začínají být středem vinařského dění. Zdejší Národní vinařské centrum nabízí ve svých sklepích nejlepší tuzemská vína, která tvoří tzv. Národní salon vín. Z Valtic je jen kousek do Lednice, po stezce se pak dostaneme přes Zaječí a Pouzdřany do okolí Hustopečí a především Velkých Pavlovic, Němčiček a Kobylí, odkud pochází znamenité červené víno. Členitou a zvlněnou krajinou se dostáváme do kyjovské oblasti, která vede podhůřím Ždánického lesa a Chřibů. Hlavní trasa vede zpět na Čejč a Čejkovice, dále přes Mutěnice k Bzenci. Stezka pokračuje do Uherského Hradiště a pak se láme a vrací zpět na Strážnicko, stojí za to navštívit památkově chráněné sklepy, známé petrovské Plže. Stezka se pak vrací k oblasti Podluží mezi Hodonínem a Břeclaví. Za zhlédnutí nakonec stojí prušánecká sklepní čtvrť Nechory.
(mil)

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech