Menu

Vinoforu ve Znojmě letos dominovaly sauvignony

Rovnost - Brněnský deník, 11.7.2005

Znojmo ţ Moravská bílá vína se zlatě zablýskala v hodnocení více než pěti stovek vzorků z dvaadvaceti zemí přihlášených do letošního ročníku prestižní středoevropské přehlídky vín Vinoforum.

Akce vyvrcholila v sobotu ve Znojmě. Ve velmi sledované kategorii suchých bílých vín se o první příčku podle hodnocení mezinárodní poroty stejným počtem bodů dělily dva sauvignony ročníku 2004.

Jeden ze Stafford Lodge na Novém Zélandu a druhý z produkce šatovského Znovínu. " Srovnání produkce z tolika zemí je vždy velmi poučné. Byl jsem v komisi, která právě hodnotila vzorky sladkých vín. I malé rozdíly zde hrávají velkou roli a názory degustátorů se často výrazně odlišují. Hledání společného pohledu je velmi zajímavá zkušenost," uvedl jeden z porotců Jiří Hort.

Prezident výstavy, přední český vinařský expert Vilém Kraus vidí hlavní smysl akcí jako je středoevropská výstava Vinoforum v konfrontaci kvality domácí a zahraniční vinařské produkce.

" Mezinárodní účast degustátorů umožňuje vymezit představu jak by jednotlivé druhy vín měly vypadat. Domácí producenti také mohou poznávat, kde mají technologické chyby či rezervy," uvedl Kraus. Vína z různých zemí by podle jeho slov ovšem neměla mít stejný charakter, ale čistotu. " U bílých vín můžeme být vcelku spokojeni, u červených vín se někdy výrobci snaží zbytečně technicky dohánět větší vyzrálost hroznů z jižních zemí a vína pak působí uměle," upozornil.

" V komisích přirozeně hodnotíme vína anonymně, nevíme odkud který vzorek je, ale z toho co jsme měli možnost ochutnat mimo soutěžní program, mohu říci, že moravská vína jsou zajímavá a kvalitní," uvedl holandský porotce Ton Kolsteeg, který se účastnil už desátého Vinofora.

" Jsme velice spokojení a šťastní. Znojemská a moravská vína vůbec dosáhla i na minulých ročnících na stříbrné a zlaté medaile, ale letos jde o zatím největší úspěch," komentoval výsledky Vinofora viceprezident přehlídky a šéf šatovského Znovínu Pavel Vajčner.

Martin Moštěk