Menu

otázka pro... Pavla Vajčnera, viceprezidenta výstavy Vinoforum 2005

Rovnost - Deník Znojemska, 9.7.2005

Čím mohou vyniknout moravská vína v mezinárodní konkurenci?

Morava vyniká svěžími aromatickými bílými víny. Předností je specifický terroir, tedy půda a klima Znojemska a vůbec celé Moravy.

V uplynulých dvou měsících při prověřování škodlivých látek v potravinách testy ukázaly, že v jižních zemích vína obsahují až nadnormativní množství nyní intenzivně zkoumaného ochratoxinu. Ve vínech severnějších zemí, včetně našich, tento toxin zkušebny vůbec neodhalily. Další předností je také velká pestrost a rozmanitost jak viničních tratí a poloh, tak na nich pěstovaných odrůd.
Naše dosavadní zkušenosti s otevřením trhu po vstupu do Evropské unie ukazují, že lidé zkoušejí zahraničí vína, ale vracejí se k domácím vínům, zejména bílým. Objevila se i spousta malých výrobců, kteří se snaží najít své místo na trhu.
Právě výstavy, jako je Vinoforum, umožňují konfrontovat kvality místních vín s produkcí z celého světa. Díky tomu si můžeme více uvědomit, že právě zmíněné přednosti moravských vín jim dávají vyniknout i ve velké mezinárodní konkurenci.

( mm)

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech