Menu

Pro dárkové balíčky s vínem do Roudnice

www.idnes.cz

Vinotéka nabízí skvosty s mnohaletou tradicí

01.07.2005 05:41 - Firemní prodejna Lobkowiczkého zámeckého vinařství. Tak také funguje vinotéka v Riegrově ulici v Roudnici nad Labem.

Kdo chce, může si zde vybrat z desítek druhů vína, které zrálo v kraji pod Řípem a bylo vyrobeno ve vinařství založeném před více než čtyřmi sty lety.
Nakoupit můžete vína z posledních ročníků, ale na skladě mají například svatovavřinecké ročníku 1996 či ještě o čtyři starší mok téže odrůdy nebo rulandské bílé. "Pokud někdo chce, není problém mu po domluvě zajistit ve vinařství i nějakou tu specialitku," vysvětluje spolumajitelka Dana Šílová.

Vinotéka původně byla na jiném místě v Roudnici, zde kousek nad roudnickým náměstím, je zhruba rok. Není koncipována jen jako klasický obchod s vínem, i když nabídka je tu opravdu bohatá (250 druhů vín, k tomu cognacy, ovocné destiláty, vinařská literatura, obaly či stojany na víno, olivy, sýry, oříšky), ale spíše jako místo, kam si lidé budou chodit vybírat dárky pro své blízké. Proto se v další místností za vinotékou prodává káva, různé grafiky, tabák a podobně.

"Víme, že ne každý je pravověrným milovníkem vína, a proto často připravujeme dárkové balíčky, v nichž jsou kromě láhví i jiné věci, které obdarovaného dokáží potěšit," říká Dana Šílová. Třeba takové košíky, z nichž vyčuhují láhve s vínem a obložené jsou nejrůznějšími pochutinami, vypadají opravdu velice dobře.

Svojí nabídkou vín se snaží uspokojit pokud možno každého, kdo není zapřisáhlým odpůrcem moku z révy vinné. Najdete tu tedy i vína sudová, stejně jako jako ta nejkvalitnější z moravských vinařství, i například vína z JAR, Nového Zélandu či Chile. Pro labužníky zhruba jednou za šest týdnů připravují se spřátelenou restaurací ochutnávkové večery o snoubení jednotlivých vín s jídlem.

Radek Pecák