Menu

Soutěži na festivalu vín kralovala vína z Moravy

Mladá fronta Dnes, kraj Pardubický, 4.8.2005

Pardubice - Téměř nadlidský úkol musela zvládnout více než padesátka odborníků, kteří během včerejší dne a úterý posuzovali kvalitu vín přihlášených do soutěže v rámci Pardubického festivalu vín.

Pardubice - Téměř nadlidský úkol musela zvládnout více než padesátka odborníků, kteří během včerejší dne a úterý posuzovali kvalitu vín přihlášených do soutěže v rámci Pardubického festivalu vín.
. . . . Čekal na ně totiž rekordní počet vín. Vinaři celkem přihlásili více než čtyři sta vzorků, a tak museli organizátoři soutěž rozdělit do dvou dnů. "Spolehlivě ochutnat a rozeznat se dá totiž maximálně pětačtyřicet padesát vín," vysvětlil manažer festivalu Jiří Lejhanec.
. . . . Velký sál hotelu Zlatá štika tak na dva dny obsadili sommeliéři, majitelé vinoték, hotelů a znalci vín vůbec. Vína ve skleničkách nakláněli, pozorovali barvu, dlouze k nim čichali a povalovali je na patře.
. . . . Stejně jako v minulých letech pocházela většina vín z Moravy a menší část tvořily vzorky ze zahraničí.
. . . . "Samozřejmě nechyběla vína z Rakouska, Francie, Itálie, Španělska nebo Chile.
"Myslím, že mnoho vítězných vín bude právě z Moravy. Je zřejmé, že ročník 2004 byl průměrný, neznamená to ale, že by vína z tohoto roku neměla v konkurenci jiných ročníků šanci. Kdo nic neuspěchal a počkal až skončí deštivý podzim určitě nelitoval. Z tohoto důvodu si myslím, že vítězná vína by mohla být právě ze sklizně 2004," tvrdil ještě v průběhu soutěže jeden z největších odborníků na víno v Evropě a zároveň předseda pardubické poroty Slovák Fedor Malík.
. . . . Nakonec se ukázalo, že jeho odhad byl správný. "Kvalita vín z Moravy skutečně stále stoupá a dobrá vína se mohou měřit i s těmi kvalitními zahraničními," potvrdil hoteliér Oldřich Bujnoch.
. . . . Výsledky pardubické soutěže navíc mohou sloužit lidem, kterým víno chutná, jako návod, které lahve kupovat.
. . . . Padesát odborníků se shodlo na tom, že mezi bílými víny je nejlepší Rulandské šedé z ročníku 2004, které vyrábí Vinařská škola Valtice.
. . . . "Kategorii červených vín vyhrál Modrý portugal z vinařství Bisenc, ročník 2003. Nejlepší růžové víno bylo Rioja 2004 firmy Vicom. Přírodně sladkým vínům kraloval Ryzlink vlašský z věstonických sklepů a mezi likérovými víny zvítězilo ledové víno odrůdy Ryzlink vlašský od vinaře Petra Skoupila," dodal Lejhanec.

Foto popis: DEGUSTÁTOR. Znalec při Pardubickém festivalu vína hodnotí barvu vína.

Autor: JIŘÍ TŮMA

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech