Menu

Vinohrady zavedou turisty také do minulých století

Rovnost, 23.7.2005

Šatov Návrat do bývalých časů slibuje naučná vinice starých odrůd, kterou v roce 2001 vysadili šatovští vinaři za Moravským sklípkem v Šatově na Znojemsku. Srážky a vítr z počátku tohoto týdne vinici nepoškodily, naopak, slibuje dobrou úrodu.

" Na vinici roste čtvrtým rokem devatenáct starých odrůd révy vinné. Každou odrůdu doplňuje informační tabule, která návštěvníky seznamuje s její stručnou charakteristikou," popsal Jiří Dočekal, nájemce Moravského sklípku, za kterým se raritní vinice nachází, který čas od času provází své hosty, kteří se na vinici i na ostatní zajímavosti jezdí dívat z blízka i daleka.
" Z hroznů, které se zde urodí, se také vyrábí víno, které mohou milovníci vína při významných příležitostech i ochutnat. Víno je uloženo v jaroslavickém sklepě," potvrdil Pavel Vajčner, ředitel šatovského Znovínu, který byl i hlavním iniciátorem vzniku netradiční vinice.
Malá " viniční minitrať" je osázena například kdysi populární odrůdou Veltlínské červenobílé či Prachtraube, které stálo u zrodu moderní odrůdy Muškát moravský. Voňavou a chutnou je i odrůda Kamenorůžák a Muškát žlutý, známý zejména ze
Středomoří. Svou barvou i vůní zaujme i Veltlínské modré nebo Modrý Janek. " Odrůda Modrý Janek je zajímavá v tom, že mění zabarvení slupek. Malé zelené bobulky po odkvětu zmodrofialoví, před zráním jsou tmavofialové a při zrání se zabarví opět do šedozelena. V současné době výsadby v České republice nedosahují ani celého hektaru a část z něj je i v Šatově," poznamenal Dočekal. Jak doplnil, ve skleničce by měl chutnat po pepři.

Autor: Anna Černá

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech