Menu
odrudy-cervenych
Logo - Müller Thurgau

Müller Thurgau

Müller Thurgau je naší pátou nejpěstovanější bílou odrůdou (9,46 %), a tak se s ní setkáme skoro u každého vinaře. Za vyzkoušení stojí určitě Müller z Valticka, Mikulovska, Znojemska, Mělnicka nebo z okolí Žernosek.

Ovocnost
Tělo
Taniny
Kyseliny
Logo - Müller Thurgau

Barva vína této odrůdy bývá obvykle méně výrazná, zelenkavě žlutá s jiskrnými odlesky.

Vůně vína je jemně aromatická, kořenitá, s lehkými muškátovými a příjemnými ovocnými tóny broskví či grepu .

Chuť vína je svěží, středně plná, harmonická, šťavnatá s lehce kořenitým nádechem, vybízející k dalšímu napití.

Víno a jídlo ideální je k lehkým salátům a pečeným rybám. Velmi dobře se hodí také k tvrdým a polotvrdým sýrům nebo čerstvým tvarohovým sýrům.

Müller Thurgau je nejlepší pít jako mladé víno do dvou až tří let stáří. To je spolu s jeho ranným dozráváním jeden z důvodů, proč patří mezi hlavní odrůdu Svatomartinských vín.

Snoubení vína a jídla »

Mladá, jakostní vína odrůdy Müller Thurgau velmi dobře doplní lehké saláty a předkrmy, případně zeleninové polévky. Zkuste jí například s listovým salátem doplněným o rybí filátko, ke klasickému Caesar salátu, k rychlým jednohubkám z pečeného listového těsta doplněné o šunku nebo sýr nebo k těstovinovým salátům.

Vyzrálejší vína, přívlastková, budou skvělým doprovodem ke krémovým zeleninovým polévkám, pečeným rybám nebo k lehkým úpravám drůbeže. Vyzkoušejte například v kombinaci s krémovou polévkou z pečeného česneku, s pečeným kuřecím prsíčkem doplněným třeba celerovo-bramborovým pyré nebo k filátku ze pstruha s lehkým zeleninovým salátem. Dobře také bude fungovat s pečenou kořenovou zeleninou.

další informace »

Odrůda má ve Švýcarsku název Riesling x Silvaner podle domněle provedeného křížení mezi těmito odrůdami, které uskutečnil prof. Herrmann Müller, původem ze švýcarského kantonu Thurgau, v roce 1882 ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu v Geisenheimu v Německu, kde tehdy vyučoval botaniku.

Odrůda vznikla na konci 19. století křížením Ryzlinku rýnského a Madlenky královské. Název nese po profesoru Hermannu Müllerovi ze švýcarského kantonu Thurgau a právě spojení těchto dvou jmen dalo poetické a krásné Müller Thurgau. Do české Státní odrůdové knihy byla tato odrůda zapsána v roce 1941.

 

Vysokou jakost vína poskytuje jen při sklizni úměrné stanovištním podmínkám. Z vysokých sklizní, které se dají snadno docílit, je víno řídké a hořké. Za optimálních podmínek jde o víno světlé barvy se zelenožlutým odstínem. Ve vůni se ozývají tóny muškátu spolu s dalšími ovocnými odstíny v závislosti na výšce sklizně, na počasí daného ročníku a na reduktivnosti školení vína. Mohou to být vůně nezrale travnaté, citronově muškátové, angreštové či černorybízové. Správně zvládnutou technologií by se mělo vytvořit víno blízké všeobecné představě v tom smyslu, že se jedná o víno, které je nejlépe pít jako mladé, svěží, pobízející ke konzumu na základě nižšího obsahu alkoholu, dostatečně výrazného, ale ostatním látkám přiměřeného obsahu kyselin, s užšími tóny muškátově ovocných vůní a s hladkým odchodem, který vyvolává dojem šťavnatosti.

 

Odrůda má ve Švýcarsku název Riesling x Silvaner podle domněle provedeného křížení mezi těmito odrůdami. Další synonymum Rivaner, pocházející ze Slovinska, se opírá o domnělé křížení. V současné době dokázal dr. F. Regner z Vinařské školy v Klosterneuburgu pomocí genové analýzy, že se ve skutečnosti jedná o křížení Ryzlink rýnský x Madlenka královská. Odrůda se rozšířila po všech severnějších vinařských oblastech Evropy i do zámoří.

 

Keře jsou středně bujného růstu, mají pětilaločné listy s hlubokými výřezy a řidší olistění. Plodnost je vysoká a pravidelná, mrazuodolnost nízká a též odolnost proti houbovým chorobám je nízká. Náročnost na polohy není vysoká, půdy potřebuje hluboké a živné.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech