Menu
odrudy-cervenych

Odrůdy červených vín

André

Odrůda byla vyšlechtěna ve Velkých Pavlovicích v roce 1960 Ing. Jaroslavem Horákem z Frankovky a Svatovavřineckého. Pojmenována byla na počest Ch. K. Andrého, zakladatele spolku pro šlechtění révy a ovoce v Brně. I proto ho nejvíce najdeme především ve Velkopavlovické podoblasti, nicméně zajímavá André se rozhodně dělají i na Slovácku či Mikulovsku.

Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon se řadí mezi čtyři celosvětově nejoblíbenější modré odrůdy. U nás se pěstuje výhradně na Moravě, nejvíce je rozšířený v Mikulovské a Velkopavlovické podoblasti, vynikající je v okolí Hustopečí a Mutěnic.

Dornfelder

Dornfelder je původem německá odrůda, kde je dodnes velmi důležitou modrou odrůdou. Stále častěji se s ní ale setkáváme také u nás, kde se jí díky optimálním klimatickým podmínkám velmi daří. U nás se pěstuje především na Moravě, nejvíce se jí daří na Velkopavlovicku, Mikulovsku či Slovácku.

Frankovka

Frankovka je velmi stará odrůda, která pochází pravděpodobně z Rakouska, ale říká se, že její původ může být i v Německu, ve Francii nebo také ve Slovinsku. U nás se pěstuje výhradně na Moravě, nejrozšířenější je na Velkopavlovicku a Slovácku, vynikající jsou ovšem také Frankovky z Mikulovska.

Merlot

Merlot, čti „merló“, je významná odrůda pocházející z Francie, která je jednou z vůbec nejstarších odrůd na světě. U nás se pěstuje především na Moravě, nejvíce rozšířená je v Mikulovské a Slovácké podoblasti.

Modrý Portugal

Původ odrůdy Modrý Portugal je neznámý, ale rozhodně nepochází z Portugalska. U nás se pěstuje vlastně všude, nejrozšířenější je na Slovácku a Velkopavlovicku. Například v Čechách jsou skvělé Portugaly na Litoměřicku, Roudnicku nebo Čáslavsku, na Moravě pak v okolí Kyjova, Uherského Hradiště nebo Hodonína.

Rulandské modré

Říká se, že se k nám Rulandské modré neboli Pinot Noir dostalo už ve 14. století za doby vlády Karla IV. Pravost této informace se ale nikdy nepodařilo prokázat. U nás se pěstuje ve všech vinařských podoblastech, nejrozšířenější je pak na Velkopavlovicku, Mikulovsku. Vynikající jsou Rulandy z okolí Mělníku, Litoměřic, na Moravě pak na Bzenecku a Mutěnicku.

Svatovavřinecké

Svatovavřinecké je naše nejrozšířenější a nejpěstovanější modrá odrůda (9 % z celkové plochy vinic).

Zweigeltrebe

Odrůdu vyšlechtil ředitel vinařské školy v Klosterneuburgu v Rakousku dr. F. Zweigelt v roce 1922 a o její rozšíření do dalších zemí se zasloužil po druhé světové válce dr. Lenz Moser.

Agni

Zápis do Státní odrůdové knihy 2001.

Alibernet

(barvířka, 0,08 % plochy vinic ČR)
Zápis do Státní odrůdové knihy 1975

Ariana

Zápis do Státní odrůdové knihy 2001

Blauburger

Zápis do Státní odrůdové knihy 2011

Cabernet Moravia

(0,8 % plochy vinic ČR)
Zápis do Státní odrůdové knihy 2001

Cerason

Zápis do Státní odrůdové knihy 2008

Domina

Zápis do Státní odrůdové knihy 2004

Fratava

Zápis do Státní odrůdové knihy 2008

Kofranka

Zápis do Státní odrůdové knihy 2011

Laurot

Zápis do Státní odrůdové knihy 2004

Nativa

Zápis do Státní odrůdové knihy 2010

Neronet

(0,2 % z celkové plochy vinic)
Zápis do Státní odrůdové knihy 1991

Rubinet

Zápis do Státní odrůdové knihy 2004

Sevar

Zápis do Státní odrůdové knihy 2008

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech