Menu
odrudy-bilych
Logo - Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský je starobylá, ceněná odrůda používaná především na výrobu vysoce kvalitních vín. Této odrůdě se velmi dobře daří na Litoměřicku, Mělnicku, Znojemsku, Strážnicku a především pak ve Slovácké podoblasti v okolí města Bzenec.

Ovocnost
Tělo
Taniny
Kyseliny
Logo - Ryzlink rýnský

Barva vína Mladé Ryzlinky se vyznačují světle zelenkavě žlutou barvou. Starší, nazrálejší vína dosahují barvy zlatožluté, někdy až jantarové.

Vůně vína se liší v závislosti na ročníku, vyzrálosti a terroiru. U mladších vín se výrazněji projevuje ovocná složka – broskve, meruňky nebo citrusové plody. U starších vín se potom objevují krásné květnaté tóny přecházející do medovosti a petrolejovosti.

Chuť vína bývá plná, osvěžující s pikantní kyselinkou, která ho předurčuje k dlouhodobému zrání.

Víno a jídlo Ryzlink rýnský patří k nejuniverzálnějším gastronomickým vínům vůbec. Skvěle pasuje k lehkým úpravám ryb, drůbeže, stejně skvěle také doplňuje tučnější masité pokrmy. Směle jej také můžete servírovat k asijské kuchyni. Zkrátka, když si nevíte rady, sáhněte po dobrém Ryzlinku rýnském.

Snoubení vína a jídla »

Mladá, svěží vína „Rýňáků“ skvěle pasují k rybám, k drůbeži nebo králíkovi, velmi dobře i z dietetického pohledu doplní tučnější pokrmy. Vyzkoušejte k filátku z ryb, ať už sladkovodních, nebo mořských, tučnějším rybám jako je náš kapr nebo tolstobolik, určitě zkuste v kombinaci s kuřecími prsíčky supreme s pyré a omáčkou z bílého vína, díky svěžesti právě tato mladá vína velmi dobře doplní například sushi.

Starší nebo vyzrálejší vína dosahují vždy velké elegance, a proto i pokrmy k nim by měly být opravdu ušlechtilé. Doporučujeme například ke grilovaným svatojakubským mušlím, k rybám pečeným v papilotě, ke králičí roládě nebo k perličce či bažantovi.

další informace »

O Ryzlinku rýnském se říká, že je to víno králů a král vín. V České republice se pěstuje takřka všude (7 % z celkové plochy vinic). Velmi se mu daří na Litoměřicku, Mělnicku, Znojemsku, Strážnicku a také v okolí města Bzenec, kde dosahuje opravdu mimořádné kvality.

Odrůda má původ v Německu, v údolí řeky Rýn, kde se prokazatelně pěstovala již v 15. století. Ryzlink rýnský však nebyl příliš oblíbený a pěstoval se jen do směsí s jinými odrůdami, kdy nemohly vyniknout jeho jedinečné vlastnosti. Hrozny této pozdní odrůdy totiž bývaly sklízeny spolu s ostatními, což bylo pro Ryzlink příliš brzy. To, že se jedná o vysoce kvalitní odrůdu, se ukázalo až později, v průběhu 18. století. V klášterních vinicích v Porýní mniši sklidili hrozny o něco později, než bylo obvyklé, a z takto sklizených hroznů vyrobili víno, jaké nikdy nikdo před tím nepil. Ryzlink rýnský se dnes pěstuje po celém světě a je řazen mezi nejkvalitnější odrůdy pro bílá vína. Nejvíce jsou ceněny vyšší stupně vín predikátních. U nás se o jeho rozšíření v 17. století zasloužil řád svatého Benedikta.

Jeho synonyma: Rheinriesling nebo jen Riesling v Německu, Petit Riesling ve Francii, Rajnaj Rizling v Maďarsku, Graševina v Chorvatsku, White Riesling v USA, u nás kdysi Starosvětské.

Současné genetické studie ukazují, že Ryzlink rýnský je pravděpodobně nahodilým křížencem mezi odrůdou Heunisch a semenáčem Tramínu. Letorosty jsou vzpřímené, středního až bujného růstu. Listy středně velké s vrásčitým povrchem. Dřevo vyzrává brzy a velmi dobře. Hrozen je malý až střední, s malou, kulatou bobulí zelenožluté barvy. Slupka je pevná, dužina jemně aromatická.

Mrazuodolnost je velmi dobrá, odolnost proti houbovým chorobám dobrá. Třapinu napadá plíseň šedá často před úplnou zralostí a hrozny pak padají na zem. Na plně vyzrálých bobulích se objevuje ušlechtilá plíseň hlavně v polohách, kde jsou časté podzimní mlhy. Ryzlink rýnský vyžaduje výborné jižní viniční polohy, nejlépe svažité. Vysoké jakosti vína se dociluje hlavně na záhřevných, méně zvětralých prvohorních půdách s vyšším podílem skeletu nebo na půdách břidličnatých. Na těžkých půdách bývají vína širší, méně charakteristická, postrádající ovocnost a svěžest. Plodnost je dobrá a pravidelná, hrozny se sklízejí velmi pozdě, koncem října a v listopadu a jsou vhodná pro ledová vína.

Nejpěstovanější odrůdy v ČRNaši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech