Menu
odrudy-bilych
Logo - Rulandské šedé

Rulandské šedé

Rulandské šedé je ve světě známé nejčastěji jako Pinot Gris. Pinot pochází z francouzského pin, protože šiška piniové borovice připomíná tvar hroznu pinotu. Rulandské šedé je také zajímavé tím, že přestože se jedná o bílé víno, barva hroznu je skoro modrá, přesněji šedomodročervená. Rozšířena je ve všech podoblastech, nejvíce pak na Velkopavlovicku.

Ovocnost
Tělo
Taniny
Kyseliny
Logo - Rulandské šedé

Barva vína této odrůdy je zlatožlutá.

Vůně vína je příjemná, s tóny exotického a sadového ovoce nebo sladkého koření.

Chuť vína je plnější, jemně kořenitá a harmonická, ovocného charakteru a s dlouhotrvající dochutí.

Víno a jídlo Díky svému charakteru se vína této odrůdy velmi dobře hodí ke studeným předkrmům, rybám, drůbeži, mořským plodům. Vynikající jsou také se smetanovými omáčkami, vepřovou panenkou nebo také s majonézovými saláty.

Snoubení vína a jídla »

Mladá, jakostní vína z této odrůdy velmi dobře vyniknou s různými terinkami, k marinovaným rybám nebo k drůbežímu masu. Vyzkoušejte v kombinaci s pečenou krůtou nebo kuřetem s brambory a zeleninou, k pečenému filátku lososa nebo zkrátka jen tak.

Vyzrálejší, přívlastková vína se velmi dobře snoubí právě s pokrmy se smetanovými omáčkami nebo delikátní vepřovou panenkou. Rozhodně byste měli vyzkoušet těstoviny s kuřecím masem a smetanovou nebo sýrovou omáčkou, houbové rizoto, případně to může být i skvělá volba ke svátečnímu vánočnímu kaprovi s bramborovým salátem.

další informace »

Původní francouzský název Pinot Gris, v Itálii Pinot grigio a v Německu Ruländer podle obchodníka s vínem J. S. Rulanda, který ji rozšiřoval ve Falci. Někdy se v Německu setkáváme s označením suchých vín jako Grauburgunder a vín se zbytkem cukru jako Ruländer. V Maďarsku Szürkebarát (šedý mnich) podle mnichů cisterciáků, kteří na přání císaře Karla IV. vysadili odrůdu u Balatonu. Tokayer v Alsasku. Původní český název je Roučí šedé. Do české Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1941. U nás se odrůda pěstuje na necelých 4 % plochy vinic.

Pinot Gris vznikl mutací z Pinot noir a je rozšířen po celém světě. Růst i olistění jsou střední, list málo dělený, dřevo vyzrává dobře. Mrazuodolnost je dobrá, odolnost proti houbovým chorobám je též dobrá, jen plíseň šedá napadá kulaté bobule s jemnou, šedomodrou slupkou častěji. Plná vína dává na hlinitých půdách, ale jako jedna z mála bílých odrůd dává plná vína i na půdách štěrkovitých a písčitých, jsou-li ovšem keře udržovány při dostatečně bujném růstu. Pro pravidelné a dobré sklizně je bezpodmínečně nutné vysazovat dobře prošlechtěný materiál uznaných klonů. Neselektovaný materiál je náchylný na sprchávání a střídavou plodnost.

Rulandské šedé je odrůda, od jejichž vín se očekává plnost, hebkost, vysoký extrakt, pomerančové tóny ve vůni spojené s dojmy medovosti. K dosažení typičnosti je nutná vyzrálost alespoň na stupeň pozdního sběru a výše. Pak se objevuje ve vínech i vyšší obsah alkoholu a glycerolu, čímž se do jisté míry imituje sladký vjem, který spolu se skutečným zbytkem cukru vyrovnává převahu alkoholu nad kyselinami. Obsah kyselin je nutné při vinifikaci bedlivě hlídat, podobně jako barevný tón vín, který může při nedostatečně rychlém zpracování šedomodrých hroznů zabarvit víno až do růžova.

Výběry a bobulové výběry lze při dostatečném obsahu kyselin zařadit mezi bílá vína nejvyšší jakosti za předpokladu dostatečně vysokého extraktu.

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech