Menu
odrudy-bilych

Odrůdy bílých vín

Chardonnay

Odrůda pochází z francouzského Burgundska. Chardonnay poskytuje mimořádně kvalitní bílá vína a je rozšířena takřka po celém světě. I u nás ji najdeme ve všech podoblastech, nejvíce pak na Mikulovsku, Slovácku nebo Mělnicku.

Müller Thurgau

Müller Thurgau je naší pátou nejpěstovanější bílou odrůdou (9,46 %), a tak se s ní setkáme skoro u každého vinaře. Za vyzkoušení stojí určitě Müller z Valticka, Mikulovska, Znojemska, Mělnicka nebo z okolí Žernosek.

Pálava

Pálava byla vyšlechtěna Ing. Josefem Veverkou křížením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Asi nejlepších výsledků dosahuje především v Mikulovské podoblasti, v okolí obcí Perná, Pavlov nebo Bulhary, dále pak v Lechovicích, Popicích nebo Čejkovicích.

Rulandské bílé

Rulandskému bílému se dříve říkalo Burgundské bílé. Po tlaku Francie na změnu jména však byly všechny Pinoty přejmenovány na Rulandské, Burgundské bílé nevyjímaje. Tato odrůda je rozšířena ve všech našich šesti podoblastech, nicméně nejvíce ji najdeme na Litoměřicku a Slovácku, vynikajících výsledků dosahuje také na Znojemsku nebo Mikulovsku.

Rulandské šedé

Rulandské šedé je ve světě známé nejčastěji jako Pinot Gris. Pinot pochází z francouzského pin, protože šiška piniové borovice připomíná tvar hroznu pinotu. Rulandské šedé je také zajímavé tím, že přestože se jedná o bílé víno, barva hroznu je skoro modrá, přesněji šedomodročervená. Rozšířena je ve všech podoblastech, nejvíce pak na Velkopavlovicku.

Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský je starobylá, ceněná odrůda používaná především na výrobu vysoce kvalitních vín. Této odrůdě se velmi dobře daří na Litoměřicku, Mělnicku, Znojemsku, Strážnicku a především pak ve Slovácké podoblasti v okolí města Bzenec.

Ryzlink vlašský

Ryzlink vlašský je stará a vysoce ceněná odrůda neznámého původu. Patří k nejpěstovanějším u nás (8,5 % z celkové plochy vinic). Vynikající terroir pro „Vlašák“ nabízí především Pálavské vrchy, Mikulovská, Slovácká a Velkopavlovická podoblast nebo vinice Šobes na Znojemsku.

Sauvignon

Sauvignon patří do tzv. velké trojky bílých vín společně s odrůdami Chardonnay a Ryzlink rýnský. Pravděpodobně pochází z francouzského regionu Bordeaux nebo z oblastí na Loiře. Nejtypičtější Sauvignony u nás najdeme na Znojemsku nebo Mikulovsku.

Tramín červený

Tramín červený je bílý. Tedy přesněji řečeno se jedná o odrůdu bílého vína. Proč tedy vlastně červený? Je to kvůli načervenalému zabarvení hroznů. Pěstuje se ve všech podoblastech, nejvíce jej pak najdeme na Velkopavlovicku, Bzenecku, Mikulovsku nebo na Čáslavsku či Mostecku.

Veltlínské zelené

Veltlínské zelené je naší nejrozšířenější odrůdou a je pěstováno na cca 14 % plochy našich vinic. Určitě stojí za to vyzkoušet Veltlíny ze Znojemska, Mikulovska nebo Velkopavlovicka, v Čechách pak z Mělnicka, Roudnicka nebo Mostecka.

Aurelius

(0,25 % plochy vinic)
Zápis do Státní odrůdové knihy 1983

Auxerrois

Zápis do Státní odrůdové knihy 2004

Děvín

Zápis do Státní odrůdové knihy 1998

Erilon

Zápis do Státní odrůdové knihy 2011

Florianka

Zápis do státní odrůdové knihy 2010.

Hibernal

Zápis do Státní odrůdové knihy 2004

Irsai Oliver

(0,4 % plochy vinic)
Zápis do Státní odrůdové knihy 1975

Kerner

(0,14 % plochy vinic ČR)
Zápis do Státní odrůdové knihy 2001

Lena

Zápis do Státní odrůdové knihy 2001

Malverina

Zápis do Státní odrůdové knihy 2001

Muškát moravský

Synonymum: MOPR
(1,8 % z celkové plochy vinic)
Zápis do Státní odrůdové knihy 1987

Muškát Ottonel

Synonymum: Muscat Ottonel
(0,3 % z celkové plochy vinic)
Zápis do Státní odrůdové knihy 1952

Neuburské

Synonymum: Neuburger
(2,3 % z celkové plochy vinic)
Zápis do Státní odrůdové knihy 1941

Rinot

Zápis do Státní odrůdové knihy 2008

Savilon

Zápis do Státní odrůdové knihy 2010

Sylvánské zelené

Synonymum: Sylvánské, Grüner Silvaner
(0,6 % z celkové plochy vinic)
Zápis do Státní odrůdové knihy 1941

Veltlínské červené rané

Synonymum: Malvasier, Malvasia
(1,7 % z celkové plochy vinic)
Zápis do Státní odrůdové knihy 1952

Veritas

Zápis do Státní odrůdové knihy 2001

Vrboska

Zápis do Státní odrůdové knihy 2004

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech