Malverina

Zápis do Státní odrůdové knihy 2001

Logo - Malverina

Byla vyšlechtěna skupinou šlechtitelů Resistantu, dnes Vinselektu, v genobankách v Lednici, Břeclavi a Perné složitým křížením mezi odrůdami Veltlínské červené rané, Merlot a dalšími interspecifickými kultivary. Tím bylo dosaženo zvýšené odolnosti proti houbovým chorobám, a tudíž vhodnosti pro ekologické vinohradnictví s omezeným použitím chemikálií na ochranu révy.


Je středního růstu, se středně hustým olistěním letorostů. Vyžaduje dobré polohy a živné, hlinité, vlhčí půdy. Středně velké až velké hrozny zrají v pozdních termínech. Bobule hroznů jsou malé, kulaté a mají šedočervenavou slupku. Výnosy hroznů jsou velmi dobré a pravidelné. K odpovídající jakosti hroznů nutno volit snížené zatížení keřů plodnými očky.

Víno je podle velikosti sklizně středně plné až plné, obsah kyselin je středně vysoký. V mladých, reduktivně školených vínech vynikají primární tóny aromatických látek. Při stárnutí se víno poměrně rychle zaplňuje a nastupuje typický skořicový buket. Ve starších vínech z dobrých ročníků se objevuje chlebovina. Víno je zvláště vhodné do různých cuvée, která zaplňuje.

Základní charakteristika jakostního vína

Slámově žlutá barva, vůně kořenitá s výraznějším odstínem skořice, případně lékořice. Středně plné víno podbízivé chuti.

Víno má zajímavé aromatické látky a jemné třísloviny.

Nejpěstovanější odrůdy v ČRFotografie objektu

V. Kraus a kol.