Logo - André

André

Odrůda byla vyšlechtěna ve Velkých Pavlovicích v roce 1960 Ing. Jaroslavem Horákem z Frankovky a Svatovavřineckého. Pojmenována byla na počest Ch. K. Andrého, zakladatele spolku pro šlechtění révy a ovoce v Brně. I proto ho nejvíce najdeme především ve Velkopavlovické podoblasti, nicméně zajímavá André se rozhodně dělají i na Slovácku či Mikulovsku.

Ovocnost
Tělo
Taniny
Kyseliny
Logo - André

Barva vína je obvykle vyšší rubínová.

Vůně vína najdeme tóny lesního nebo peckového ovoce, švestková povidla nebo černé koření.

Chuť vína bývá hutná a kořenitá s příjemnou tříslovinkou, která zráním měkne.

Víno a jídlo André se velmi dobře hodí ke grilovaným a tmavým masům, velmi dobře ladí také se zvěřinou, jehněčím nebo uzenými masy.

Snoubení vína a jídla »

Mladé André mívá výraznější tříslovinky, proto se bude velmi dobře hodit ke grilovaným masům nebo k uzeným masům. Vyzkoušejte například s grilovanou kýtou z divočáka nebo k marinované pikantní krkovičce. Zajímavou kombinaci vytvoříte s uzenou vepřovou panenkou a omáčkou z lesních plodů.

Vyzrálá, přívlastková vína nebo vína ze sudů barrique velmi dobře doplní zvěřinu nebo jehněčí. Zkuste v kombinaci s jehněčím hřbetem s omáčkou z červeného vína nebo k dušenému jehněčímu kolínku. Určitě stojí za to také kombinace se steaky ze stařeného masa.

další informace »

Odrůdu vyšlechtil ing. J. Horák ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích křížením (Frankovka x Svatovavřinecké) a byla nazvána na počest CH. K. Andrého (1763–1831), který byl zakladatelem spolku na podporu šlechtění ovoce a révy v Brně.


Růst odrůdy je střední, při větším zatížení keřů snadno slábne. Středně velký list má sytě zelenou barvu a je méně dělený. Hrozen je středně velký, hustý, křídlatý a na velmi krátké stopce. Bobule je malá, modročerné barvy s pevnou slupkou, která velmi dobře odolává plísni šedé. Réví vyzrává velmi dobře a mrazuodolnost je velmi dobrá, proti ostatním houbovým chorobám je odolnost střední. André vyžaduje výborné polohy, protože zraje pozdě a je současně náročná na hluboké a živné půdy. Plodnost je velmi dobrá a má-li být jakost vína výborná, pak je nutná probírka hroznů a velmi pozdní sklizeň, aby se větší část vysokého obsahu kyseliny jablečné odbourala na keři. André patří do nejteplejších oblastí.

Vína z velmi dobře vyzrálých hroznů, u nichž proběhlo jablečno-mléčné kvašení, mají tmavě granátovou barvu, jsou plná a po vyzrání na sudech a na láhvích se u nich vyvine hebká chuť zralé třísloviny.

Základní charakteristika jakostního vína

Tmavě granátová barva s vůní zralých ostružin, podbarvených tvrdším projevem tříslovin a kyselin v mladém víně a se zralou plností při dostatečné ovocnosti ve vínech láhvově zralých, v nichž se zvyšuje plnost a typičnost červeného vína.

Nejpěstovanější odrůdy v ČR