Sklepní ulička ve Velkých Bílovicích

PSČ:
Město/obec: Velké Bílovice
Vin. podoblast: Velkopavlovická
GPS: 48°51'21.74"N; 16°54'20.24"E

Logo - Sklepní ulička ve Velkých Bílovicích

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.vinarske.stezky.cz/cze/sklepni_ulicky/velkopavlovicka/velkebilovice.htm

Popis:

Vinohradnické trati jsou rozloženy na svazích Dyjskomoravské pahorkatiny. Původně jich bylo dvacet osm (Šísary, Krátké, Špičáky, Od Čejkovska, Zimarky, Holomúcary, Maškrúby, Ťuhýkov, Hamby, Stískale, Súdný …) nyní byly na přání vinohradníků sceleny do sedmi: Přední hora, Zadní hora, Dlouhá hora, Široká hora, Pod Belegrady, Nová Hora, Vinohrádky. Sklepní areál, čítající více jak 650 hlavně patrových obytných lisoven, je od obce oddělen Bílovickým potokem a sestává ze tří částí, které dnes už zástavbou splývají: Půrynky, Pod předníma a nejznámější Belegrady. Od sklepů v Belegradech vede Velkopavlovická vinařská stezka mezi vinohrady na mýtický vrch Hradištěk. Z návrší porostlého stepní květenou, kterému vévodí kaplička zasvěcená sv. Václavovi, sv. Urbanovi a sv. Cyrilu a Metodějovi se můžete kochat výhledem do vinorodého kraje pod Pálavou. Podle pověsti se zde ve středověku pořádaly čarodějnické sabaty; o filipojakubské noci tady můžete planoucí ohně a rej čarodějnic spatřit dodnes. V polovině 18. století byly v obci jen čtyři poddanské a šest svobodnických sklepů, o padesát let později už bylo sklepů přes třicet. Ve 2. polovině 19. století se areál rozrostl do tří podkovovitých řad. Belegrady mají vlastní hospodu i sportovní areál zvaný Chřástelka. Zdejší zvláštností je okapová orientace téměř poloviny sklepů, která ještě zesiluje dojem samostatné vesnice. Počátkem 40. let 20. století se začalo s výstavbou Nových Belegradů podél silnice do Čejkovic; podle doby vzniku se jim také říkalo Hitler strasse. „Sedmdesátá léta minulého století negativně ovlivnila podobu sklepů i ve Velkých Bílovicích. Během deseti let vyrostlo mnoho sklepů bez jakékoliv koncepce, pouze podle lidové tvořivosti. Vinařské stavby ovlivněné socialistickým realismem – rovné střechy, balkony, beton, železo…“ komentuje normalizační výstavbu sklepů místní občan Pavel Zemánek.

Ve vinohradě platilo tradiční právo frejunku (tedy azylu pro ohrožené osoby): kdo za pronásledovaným vstoupil do vinohradu dál než na šíři motyky, byl popraven. Za zneužití frejunku byla useknuta ruka. Také hádky ve vinohradě byly podle horenského práva zakázány pod pokutou deseti grošů, za rvačku na vinici dokonce hrozil trest smrti. Horenské soudy probíhaly tradičně dvakrát ročně, na svatého Jiří (duben) a na svatého Vavřince (srpen).

Ve 20. letech minulého století zapsal místní učitel do kroniky: „Dříve bývalo veseleji v nich (rozuměj sklepích) – bylo také více vína a hospodáři mnozí strávili v nich většinu svého života – dva, tři dny vydrželi – na seně se prospali, a když kousek chleba a masa si z domu přinesli, seděli zase a popíjeli po chuti. Teď se většinou ve sklepích mele politika a dělají rozumy. Do schůzí poučných, jež se konají pro vzdělání hospodářství, nechodí – snad by bylo lépe konati tyto u sklepů. (…) Trousí se jako apoštolové, aby zapadli do sklepů.“

Dosud se udržuje tradice posezení ve sklepech na svatého Štěpána (26. prosince), kdy končila celoroční služba, říkalo se: „Na Štěpána není pána.“ V létě se sklepy příliš nenavštěvují, protože většinu času zabere práce na vinicích. Dříve v tomto období už nebylo víno a v Bílovicích se říkávalo: „A nechoďme do Belegradů, straší tam v bečkách“.

Jinde velmi rozšířené uctívání svatého Urbana, patrona vinařů, není v Bílovicích doloženo. Přestože kult byl prý omezen pouze na oblasti s německým obyvatelstvem, zdobení nepříliš vkusnými soškami tohoto světce je rozšířené. Dlouho se tradovala pověst o zasypaném knížecím sklepě v poli pod Belegradem, vykopávky v roce 1928 ji však vyvrátily. S předpovídáním úrody vína je spojena následující pověra: „O hrubé mši na Boží narození se vinaři dívají k oltáři, zasvítí-li slunce na kalich s vínem, který zvedá kněz, bude následující rok úrodný“. Bílovickými vinohrady vede i naučná stezka, která kopíruje trasu cyklistické Velkopavlovické vinařské stezky. Je na ní umístěno několik informačních tabulí o vinařství, viničních tratích a vinařských slavnostech ve Velkých Bílovicích. Vznikla v roce 2005 a mimo poučení nabízí i příležitost k odpočinku.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech