Sklepní ulička v Šitbořicích

PSČ:
Město/obec: Šitbořice
Vin. podoblast: Velkopavlovická
GPS: 49°0'53.72"N; 16°46'25.18"E

Logo - Sklepní ulička v Šitbořicích

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.vinarske.stezky.cz/cze/sklepni_ulicky/velkopavlovicka/sitborice.htm

Popis:

Na konci druhé světové války zde probíhaly velmi tvrdé boje – pro Němce byly Šitbořice poslední přírodní pevností před Brnem. Od 15. do 26. dubna 1945 se celá obec schovávala ve sklepech. Pan Stejskal využil zkušeností z první války a vykopal sklep do tvaru L – granát, který Němci hodili dovnitř, se proto zastavil v rohu a místní ho stačili před výbuchem vyhodit ven. Ve sklepě Na Zámečku, který patří Růženě Nevídalové, se tehdy údajně zdržoval štáb Rudé armády. Fronta se několikrát přesunula a Nikolčická ulice byla úplně srovnána se zemí. Vesnicí tehdy prošlo přes 20 000 vojáků. Po válce využili někteří chudší obyvatelé nabídky přesídlit do pohraničí a dnes vinaří na Znojemsku. Hlavními atrakcemi obce jsou sirné lázně Štengar a muzeum v budově staré školy.

Vínečko, ne voda…

Vinice v tratích Mladá hora, Stará hora, Nová hora, Rozdíly, Odměr y, Hradisko, Torhety (podle staré kroniky „bláznivé kopce, romantická krajina“, dnes už většinou upravené do teras), Kurdějovy, Ostudy (při vyhýbání na úzké cestě často vozy pojezdily pole a udělaly ostudu) jsou proslulé především Neuburským. Hojná konzumace vína byla v minulosti podmíněna i nedostatkem kvalitní pitné vody: ještě před sto lety se v obci vyskytla epidemie cholery, zvané hodoňka. Postavení vína ve vesnické komunitě bylo mimořádné: „Jako děcka jsme samozřejmě chodily na ovoce, sósedovo se zdá vždycky lepší. Ale na hrozny by nešáhl ani ten největší sígr, to bylo prostě tabu,“ vzpomíná místní vinař, řezbář a heraldik Josef Zelinka. Ze Šitbořic pochází Antonín Konečný (1923–2006), autor knihy Vinařem v Africe i leckde jinde. Vínu se učil rozumět od dětství: „Dědeček zapálil svíčku, na soudek vyložil ze sotůrku špek a chleba, natáhl červené víno (bílého bylo málo a pilo se jen při slavnostní příležitosti), napustil do skleničky „hranky“ a koštovali jsme. Barvu mělo nádherně rubínovou, s jiskrou to bývalo pravda slabší. Víno bylo trochu nakyslé, ale se špekem chutnalo znamenitě.“ Když jsme se dotkli kulinářské tématiky, uveďme ještě Konečného vzpomínku, že ve vinobraní se nevařilo, protože každá ruka byla potřeba na poli (proto měla také celá škola volno). Jedly se proto pouze hrozny a zajídaly chlebem s husím sádlem.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech