Sklepní ulička ve Vracově

PSČ:
Město/obec: Vracov
Vin. podoblast: Slovácká
GPS: 48°58'49.29"N; 17°13'37.67"E

Logo - Sklepní ulička ve Vracově

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.vinarske.stezky.cz/cze/sklepni_ulicky/slovacka/vracov.htm

Popis:

Tradovaná pověst o vracovských sklepech, které sloužily jako úkryt v době třicetileté války, je spíše legendou, archivní materiály uvádějí budování prvních sklepů až na začátku 18. století. První sklepy měly charakter plžů vykroužených v prašnici a používaly se i na uskladnění další zemědělské produkce. Takový sklep si před polovinou 18. století pořídil farář Občíř a sloužil k uskladnění církevních desátků. Jedná se o dnešní sklep č. 17, který je považovaný za jeden z nejstarších ve Vracově. V roce 1805 byl sklep opatřen cihlovou klenbou a krátce poté byla cihlami postupně zaklenuta většina sklepů. Archivní prameny uvádějí, že v polovině 18. století bylo ve Vracově devět vinných sklepů, do roku 1812 přibyly pouze dva. V sousedství farského sklepa, který se nachází v místní části Baráky, byly v průběhu 18. století vykopány další sklepy a staly se základem nejstarší sklepní uličky ve Vracově. Podzemní vlhké a chladné chodby nebyly budovány pouze na víno, ale uskladňovala se v nich i zelinářská úroda. K přední části dlouhých a prostorných sklepů je přizděna klenutá lisovna, oddělená od sklepa průchodem ve zděné příčce. Prostorná lisovna slouží nejen ke zpracování hroznů, ale i k ukládání nádob a nářadí. V některých sklepech slouží lisovna i jako besednice, která je důležitou součástí sklepa, zvláště při jeho společném užívání. Jindy jsou chodby v zadní části přepaženy zídkou se dveřmi a besednicí je místnost v nejhlubší části sklepa. V roce 1926 je v Barákách uváděno dvacet sklepů, ve kterých hospodařilo 600 vinařů. Ani dnes není vzácností patnáct majitelů v jednom sklepě, nestává se však, že by všichni majitelé byli aktivními vinaři. Říká se, že potomci původních majitelů často o svém podílu ani neví a volné prostory užívají nájemníci. Na počátku historie většiny sklepů stála jedna až dvě rodiny. Dělení podílů mezi děti i skutečnost, že sklep byl spolu s vinicemi častým věnem nevěst, způsobilo, že není zvláštností vinař, který vlastní jeden metr dlouhý úsek označený na kantýři.

Ten vracovský Parlament

Sklepy č. 14 a č. 15 ve středu kolonie tvoří dvě komory vinařského parlamentu ve Vracově. „Senát“ s délkou kolem 70 metrů je jedním z nejdelších sklepů v Barákách. Původně byl sklep ještě delší, ale pro obavy ze zasypání či udušení při kvelbení byly nejzazší části sklepa zazděny. Pojmenování nejznámějšího vracovského sklepa – „Parlamentu“ – pochází z doby, kdy se zde scházeli radní města, aby při pohárku vína vyřešili problémy, o nichž se na radnici marně dohadovali. Původ názvu vysvětluje jeden z místních vinařů slovy: „Traduje se, že patnáctka byla původně obecní sklep, kde měli víno radní… Vracovské sklepy bývaly vždycky druhou radnicí a kolbištěm politických debat. Protože víno dělá dobrou náladu a dobrá nálada dobré skutky, pro většinu sporů, jak řešit problémy města, se našel kompromis právě tady. A tak dostal sklep jméno Parlament.“ Parlamentní sklep je 65 metrů dlouhý a vchod do rozměrné lisovny je rámovaný žudrem ozdobeným lidovou malbou. Sklepní hymna Ten vracovský Parlament opěvuje nejen víno a vinohrady, ale především družnost a pohostinnost vinařů.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech