Sklepní ulička ve Skalce

PSČ:
Město/obec: Skalka
Vin. podoblast: Slovácká
GPS: 49°2'12.62"N; 17°12'15.27"E

Logo - Sklepní ulička ve Skalce

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.vinarske.stezky.cz/cze/sklepni_ulicky/slovacka/skalka.htm

Popis:

V době oživení skaleckého vinařství začal vyrůstat na severním konci vesnice i areál sklepů drobných vinařů zvaný Drahy. Kyjovská vinařská stezka k němu stoupá obcí kolem kaple zasvěcené sv. Josefovi, se kterou má sklepní kolonie společnou dobu vzniku. Ladný areál převážně přízemních lisoven s kamenným průčelím tvoří náves, kterou oživují a v letních vedrech příjemně stíní břízy a jeřáby. Nejstarší dochovanou stavbou je přízemní kamenná lisovna se sklepem z roku 1891. Dominantou uličky je patrová cihlová lisovna, datování jejího vzniku v roce 1896 je vloženo do kamenné desky nad vstupem do lisovny. Jedná se o rozměrnou patrovou stavbu obdélníkového tvaru s okapově orientovanou sedlovou střechou. Budova je postavena na kamenném základu, zdivo z pálených cihel plní i dekorační funkci. Vchod do lisovny i okna v přízemí zdobí zvýrazněné ostění, dekorativně působí i cihelná mřížka v patře zajišťující jeho větrání. V přízemí stavby se nachází lisovna, ze které vedou dveře do šíje a ke sklepu pod zemí. Dřevěné schodiště z lisovny vede do patra, kde bývala sýpka či komůrky na ukládání ovoce.

Z hlediska typologie sklepní architektury převažují v kolonii sklepy s přízemními lisovnami a většina jich pochází ze třicátých let minulého století. Za kamenným průčelím obvykle dvouprostorových staveb se nachází obdélníková místnost sloužící jako lisovna a besednice. Má většinou kamenný základ a vyzděnou klenbu. Mimo lis, nádoby a nářadí je zde většinou i stůl a lavice k posezení. Z předsklepí se vchází přímo do sklepa, který je vyhloubený ve stejné výškové úrovni. Je vykroužený v hliněném břehu a vylíčený vápnem. Sudy s vínem spočívají na kantýřích, což jsou mohutné klády po obou stranách sklepa. Znakem dobrého sklepa je stabilní teplota a vlhkost, kterou zaručuje podlaha z udusané hlíny, vrstva hlíny nad sklepem a větrací otvory – rampúchy. Účelnost staveb, použité materiály a řemeslné detaily tvoří na Drahách cenný a harmonický soubor sklepní architektury. Jeho celkové vyznění kazí několik necitlivých přestaveb a novostavby v horní části areálu, které nerespektují styl a uměřenost kolonie.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech