Sklepní ulička v Polešovicích

PSČ:
Město/obec: Polešovice
Vin. podoblast: Slovácká
GPS: 49°1'52.8"N; 17°21'4.47"E

Logo - Sklepní ulička v Polešovicích

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.vinarske.stezky.cz/cze/sklepni_ulicky/slovacka/polesovice.htm

Popis:

Centrem polešovického vinařství je areál U sklepů v blízkosti kostela. Zemní sklepy mají převážně průčelí z červených cihel, občas porostlé psím vínem. Zdobným prvkem několika průčelí je mozaikovitá kombinace bílých a červených cihel vytvářející letopočet stavby nebo iniciály majitele. Patrový je pouze sklep z roku 1720 v blízkosti školy, přestavěný v 70. letech do podoby břízolitové krychle. Velkou pozornost věnují místní vinaři vnějším dveřím, které zajišťují sklep v době, kdy jsou plné vnitřní dveře kvůli větrání otevřeny. Bývají buď dřevěné, soustružené do tradičního „kuželkového“ tvaru, nebo z kovových prutů, které vytvářejí různé ornamenty. Z nedalekého Ořechova pochází trochu morbidní historka, která ale dokazuje, jak si vinaři svého moku cení. Jednomu vinaři se prý ztrácelo víno, tak se přes noc zavřel ve sklepě. Když uviděl ruku, protahující se mříží a hledající závoru, „tož popadl sekyru a švác! Zloděj utékl, ale bez ruky ho už nebyl problém najít.“ Sklepy jsou kopané ve svahu a neklesají tedy příliš pod zem. Předsklepí i sklep jsou téměř v jedné výškové úrovni a není nutné budování šíje, často ji představuje jen zděná přepážka. Stálou teplotu zaručuje vrstva terénu nad sklepem. Vinaři z areálu U sklepů si libují, že zemina nepropouští vodu, říkají jí sklepnice.

Dalšími sklepními lokalitami jsou Zbořiska, kde jsou sklepy rozmístěny mezi starou zástavbou. Za prudké stoupání do kopce budete odměněni nádherným výhledem na Bílé Karpaty korunované Velkou Javořinou. Několik sklepů je i ve Hřbitovní ulici, na Zábraní a v malebné starobylé ulici Maruša, ležící nad potokem a pojmenované podle množství moruší, které zde rostly.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech