Sklepní ulička v Miloticích

PSČ:
Město/obec: Milotice
Vin. podoblast: Slovácká
GPS: 48°57'10.66"N; 17°8'10.23"E

Logo - Sklepní ulička v Miloticích

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.vinarske.stezky.cz/cze/sklepni_ulicky/slovacka/milotice.htm

Popis:

V Šidlenách, které se staly dominantní vinnou horou Milotic, se později soustředila i výstavba sklepů a búd. Původní přízemní búdy obdélníkového tvaru stávaly samostatně v jednom řádku vinoucím se do kopce. Stavebním materiálem byla nepálená cihla. Vstupní průčelí bylo prolomeno pravoúhlým vchodem a malým větracím okýnkem s mříží, zvenku uzavřeným dřevěnou okenicí. Búdy byly jednoprostorové s trámovým stropem a půda nad nimi sloužila jako seník. Čelní stěna byla ozdobena modrou podrovnávkou. V zadní části lisovny byl jeden nebo dva schody, po nichž se sestupovalo k šíji. Staré búdy byly štítově orientované, mladší výstavba má většinou okapovou orientaci, některé lisovny jsou opatřeny žudrem. V kolonii je i několik sklepů bez lisoven, jen s převýšeným pravoúhlým průčelím, krytým pultovou stříškou. Od konce 50. let minulého století se Šidleny postupně rozrostly v členitý areál čítající 250 sklepů, zástavba tvoří náznaky několika náměstíček. Nově vybudované stavby jsou většinou patrové, často s obytným podkrovím. Při dekoraci novodobých sklepů se navzdory tradici používala forma sgrafita v břízolitové omítce. Kolorit Šidlen dotvářejí drobné sakrální objekty, nejstarší je křížek u polní cesty do Milotic, zajímavá jsou sloupková boží muka z roku 1969. Milotická sklepní osada nemá starobylý ráz petrovských Plžů ani domácký půvab vinných sklepů na úpatí Chrástu u Vlkoše. Rozložena na návrší mezi vinicemi však nabízí krásný výhled do údolí a atmosféru živé vinařské kolonie.

Slunečnou sobotu v předvečer Božího hodu velikonočního, kdy jsem Šidlenami projížděl, využívala většina vinařů k jarním pracím ve vinicích. Před několika otevřenými sklepy besedovali ti, kteří dodržují křesťanský zvyk nehýbat se zemí od Velkého pátku do Vzkříšení. Rád jsem přijal pozvání na skleničku a připojil se k diskusi o původu místního názvu Šidleny. Na výroku, že pochází od slova šidit, jsme se shodli. Zda šidili vinaři víno, zákazníky nebo dráby vybírající desátky pro šlechtu, o tom se názory různí. Ryzlink rýnský, který jsme koštovali, určitě šizený nebyl. Zlatě žlutá barva, harmonie, vůně kvetoucích lip. Při druhé sklence jsem si vyslechl vyprávění o historii osvobozování Milotic. Až navštívíte Šidleny, nechte si vyprávět příběh o ukrývání místních občanů ve sklepech a nedalekém dolu Franc de Paule. Stojí za to.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech