Sklepní ulička v Dolních Bojanovicích

PSČ:
Město/obec: Dolní Bojanovice
Vin. podoblast: Slovácká
GPS: 48°51'26.33"N; 17°1'40.68"E

Logo - Sklepní ulička v Dolních Bojanovicích

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

www.vinarske.stezky.cz/cze/sklepni_ulicky/slovacka/dbojanovice.htm

Popis:

Vinné sklepy stávaly na severozápadním konci vesnice již v roce 1656 a původně vytvářely samostatnou sklepní kolonii. Během rozšiřování vesnice v 19. a 20. století byly některé lisovny se sklepy přebudovány na obytná stavení a osada se rozšířila až k búdám. Dnes tvoří bojanovské lisovny se sklepy několik uličních řad v Předních a pod Čaganovem. Od 17. století měli v obci búdu i majitelé hodonínského panství. Sklepy panské lisovny, ve kterých bylo uskladněno až tři tisíce věder vína, patří k největším na Moravě a podzemní chodba prý vede až do Čejkovic. Tragický příběh spojený s působením hodonínských pánů ve vsi připomíná kamenný kříž za obcí. Lidové podání vypráví, že hejtman Franz Heissing napojil bojanovským ryzlinkem také své koně a ti pak letěli k Hodonínu tryskem. V zatáčce na konci vesnice chtěl hodonínský pán seskočit z vozu, aby předešel neštěstí. Zapletl se však do opratí a koně ho přejeli.

Sklepy bez lisoven ani původní hliněné búdy s doškovou střechou dnes již v obci nenajdete, většina búd byla v průběhu 20. století přestavěna. Novodobé stavby si většinou podržely tradiční barevnost (bílé stěny a modrá, zelená nebo červená podrovnávka), štítovou orientaci i vystupující žudro. Přestavby však bohužel často nerespektují zásadu jednotného vzhledu ani funkční a estetická pravidla lidového stavitelství. Malovaná žudra i názední malby sklepů, které se rozšířily na přelomu 19. a 20. století, čerpají z tradiční lidové ornamentiky Podluží. Na tvorbu Lucie Kašíkové-Esterkové navázala řada pokračovatelek, z nichž nejvýznamnější byla Hedvika Fukalíková. Pocházejí od ní malovaná žudra i figurální nástěnné malby inspirované místními zvyky a kroji. V matčiných stopách pokračují v současné době její dvě dcery.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech