Sklepní ulička v Mikulově

PSČ:
Město/obec: Mikulov
Vin. podoblast: Mikulovská
GPS: 48°48'45.38"N; 16°39'0.04"E

Logo - Sklepní ulička v Mikulově

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

Popis:

Vývoji vinařství na Moravě je věnována expozice Regionálního muzea v Mikulově. Mapuje tradiční i současné pracovní postupy při ošetřování vinic i výrobě vína, součástí expozice jsou pracovní nástroje a nářadí vinařů, nádoby a historické lisy. Desítce ojedinělých exemplářů bohatě zdobených řezbou dominuje kládový lis z Divák datovaný letopočtem 1751. Součástí prohlídky je i renesanční sklep s obřím sudem z roku 1643, který pojal 101 000 litrů vína. Výstava přibližuje i sváteční chvíle vinařů – vinobraní a chutnání vína.

Křivolaké podzemní chodby ve vápencové skále

Mikulovské sklepy byly budovány v několika lokalitách na okraji města, významné sklepy a vinařské kolonie najdete ale i pár kroků od historického centra města.

Na Jámě

Výstavnými vinařskými stavbami Mikulova jsou nadsklepní domy. Unikátní podzemní dílo skrývá barokní dům z roku 1525 Na Jámě č. 17. Po několika schodech se sestupuje do první místnosti trojprostorového sklepa, která dnes slouží jako lisovna. Původní lisovnou byla následující příčná chodba s křížovou klenbou, která si uchovala charakter impozantního středověkého prostoru, kterému majitel domu Ing. Eliáš vtiskl duši i tvář dávných časů. Vstup do samotného sklepa je rámovaný kamenným ostěním a vede širokou valenou šíjí opatřenou odkládacími nikami. Sklep je zaklenutý neomítnutou cihlovou klenbou, kterou podpírají masivní pásy ze smíšeného zdiva. Boční lochy v zadní části sklepa sloužily jako úkryt zásob před plundrujícími vojsky již v době švédských nájezdů na Moravu. Soudobá kopie původního vinařského domu z 19. století Na Jámě č. 7 skrývá prostory členitého skalního sklepa. Lisovna je úzká a malá, cihlové schody vedou do zděného předsklepí, odkud se sestupuje do labyrintu vzájemně propojených jeskyněk. Cenný vinařský objekt je i v přízemí památkově chráněného domu v Koněvově ulici č. 22. Starobylá obdélníková lisovna je zaklenuta čtyřmi poli křížové klenby a spojena s habánským sklepem.

Text z publikace: Průvodce sklepními uličkami jižní Moravy - Nadace Partnerství. Možnost objednávky ZDE
Ve spolupráci s www.vinarske.stezky.cz

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech