Šobes - nejvýše položená vinice v Česku

PSČ:
Město/obec: Podmolí
Vin. podoblast: Znojemská

Logo - Šobes - nejvýše položená vinice v Česku

Kontakty

Telefon:

Mobil:

Fax:

Web:

Popis:

Česká republika nabízí mnoho unikátů a zajímavostí, mezi nimi i některá prvenství a jedinečné památky z oboru vinařství. Pokud jste milovníky vína i pozoruhodností, vydejte se za poznáním do Kojetic na Moravě, kde leží nejvýše položená vinice v České republice.

Réva vinná patří k teplomilným rostlinám. Životní děje se v její nadzemní části začínají odvíjet až při průměrné denní teplotě nad deset stupňů Celsia a nejdůležitější pro správné zrání hroznů je teplý podzim bez větších déletrvajících srážek. V České republice se proto pěstuje v nížinách. Náš stát právě z důvodů teplotních leží na severním okraji pěstování révy, která zde roste na osluněných svazích jižní Moravy a ve velmi malém měřítku také na některých lokalitách v Čechách.

Podobně jako zeměpisná šířka, ovlivňuje teplotní parametry daného místa i nadmořská výška. Se stoupající výškou teplota klesá a jednotlivé fáze růstu a vývoje rostliny i hroznů se zpožďují. Zatímco například v subtropických zemích lze pěstovat révu v nadmořské výšce nad 1000 metrů, u nás se za ideální považuje rozmezí 250 – 300 m n. m. I přes tato omezení se místy najdou i výše položené vinice. Tu, jež se nachází úplně nejvýš ze všech, ve 420 až 480 metrech, najdete jižně od zámku Sádek ve vinařské obci Kojetice na Moravě a rozkládá se na třech hektarech. Viniční trať Pod Sádkem byla poprvé osázena révou v roce 1987 a zdejší stejnojmenné vinařství tak letos slaví pětadvacetileté výročí svého založení. Původně šlo o vinici o třech stovkách rostlin, v současnosti už čítá na 12 000 hlav.

A na jaká vína se zde můžete těšit? Obecně tu díky delší době zrání a specifickým půdním a klimatickým podmínkám (teplota, sluneční záření a srážky) vinaři získávají nezaměnitelná aromatická a kořenitá vína. Na zdejších svazích převažují bílá vína - Muškát moravský, Irsai Oliver a Ryzlink rýnský, červenou výjimku tvoří Modrý Portugal. Ale Pod Sádkem můžete nalézt zhruba 40 dalších odrůd – chráněná poloha jižního svahu totiž umožnila zdejšímu vinařství vybudovat 2km vinařskou naučnou stezku, která je zároveň unikátní přehlídkou evropských odrůd vinné révy.

Výroba vína a historie vinařství u nás je plná zajímavostí. Chcete vědět, co všechno ještě můžete na jižní Moravě navštívit? Nejlépe je vydat se přímo za nimi buď na výlet, nebo na dovolenou.

Popis cesty:

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít
Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech