Největší křížový vinný sklep v Česku

PSČ: 160 00
Město/obec: Znojmo
Vin. podoblast: Znojemská
GPS: 48°53'2.749"N; 16°2'4.809"E

Logo - Největší křížový vinný sklep v Česku

Kontakty

Telefon:

515 225 014

Mobil:

Fax:

Web:

www.znovin.cz/krizovy-sklep-primetice

Provozovatel:

ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.

Popis:

Na Znojemsku najdete mnoho historických zajímavostí a památek, mezi nimi i další vinařský unikát. V Příměticích na dohled Znojma se nachází největší křížový vinný sklep u nás, jehož návštěvu vám při poznávání jihomoravských krás rozhodně doporučujeme.

Přímětický vinný sklep patří k největším křížovým sklepům na světě a je rozhodně největším tohoto druhu u nás i v Evropě. Zrají v něm špičková znojemská vína, která zde můžete i ochutnat za odborného výkladu sklepmistra. Unikátní je i zdejší akustika, na jejíž adresu nešetřil chválou dokonce slavný dirigent Rafael Kubelík. Raritou je zejména takzvaný jezuitský telefon – když potichu promluvíte do zdi, váš hlas se po klenbě donese na opačnou stranu chodby.

Křížový sklep v Příměticích si nechala postavit znojemská jezuitská kolej v letech 1740–1756 na půdorysu ve tvaru kříže (odtud název „křížový sklep“). Svými rozměry sklep představuje světovou raritu: hlavní chodba s obrovskými sudy po obou stranách je 110 metrů dlouhá a necelých deset metrů široká, rameno kříže pak měří 56 metrů, klenby jsou šest a půl metru vysoké, v kopuli ještě o jeden a půl metru vyšší. Jedinečné je i zdejší klima; stěny a stropy Křížového sklepa totiž pokrývá silná vrstva ušlechtilé sklepní plísně Rhacodium cellarae, která je tak dokonalým regulátorem vlhkosti, že není potřeba žádné klimatizační zařízení.

Pokud se chcete vydat za poznáváním vinařských zajímavostí, je dobré předem myslet na to, kam večer složit hlavu. Jižní Morava je plná příjemných penzionů a hotýlků v různých cenových úrovních. Pokud byste si nebyli jisti, podle čeho vybírat, klíčem pro vás může být systém certifikovaných vinařských turistických zařízení.

Popis cesty:

Znojmo - Přímětice

zvětšit mapu  

Vinařské oblasti

Více o prodeji těchto vín na Aplikaci víno na dotek.

Další informace

Přístupné pouze v měsících:

leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní automobily. Počet míst:

0

Ve vzdálenosti do 100 m od zařízení je parkoviště pro osobní autobusy. Počet míst:

0

V objektu je úschovna kol. Počet míst:

0

Objekt má bezbariérový přístup:

NE

Fotografie objektu

Zavřít

Naši vinaři uspěli v Texasu, přivážejí 48 medailí!

5. 2. 2019 11:54, Pro odborníky

Na první mezinárodní soutěži tohoto roku vybojovali naši vinaři úctyhodných 48 medailí. Na Texas International Wine Competition 2019 získali v konkurenci vín z 12 zemí světa 6 velkých zlatých, 8 ...

Vína z Moravy, Vína z Čech